VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V ulici Míru zněly silné příběhy o bezpráví

Rokycany – Žáci devátých tříd na Základní škole v ulici Míru si poslechli silné příběhy dvou mužů, kteří se stali obětí bezpráví komunistického režimu.

12.11.2010
SDÍLEJ:

Jiří Světlík (vlevo) a Richard Smola barvitě a emocionálně líčí své nelehké životní osudy žákům devátých tříd . Foto: Deník/ Klára Mrázová

Jiří Světlík a Richard Smola otevřeně a bez zábran sdělili studentům své zkušenosti, které značně ovlivnily celý jejich život.

Třída pozvolna utichá a oba muži usedají do řad studentů. První na programu je promítání filmu Olgy Sommerové Ztracená duše národa – Ztráta slušnosti. Rokycanská základní škola se tak zapojila do vzdělávacího programu Jeden svět na školách. V dokumentárních filmech jsou představeny různé formy represe komunistického režimu vůči československým občanům, hlavně v padesátých letech dvacátého století.

Snímek ukazuje, jak brutálně komunistický režim zacházel s některými ženami, které byly považovány za třídní nepřátele.

Mladí lidé slyšeli životní výpovědi několika žen. Jednou z aktérek byla i Dagmar Skálová. Ta byla odsouzena na doživotí, ve vězení strávila šestnáct let. „Když jsem byla na výslechu třetího stupně, tak už jsem ani neplakala. Jen jsem se styděla za ty chlapy, kterým se nepříčilo týrat ženu,“ popisuje svoje zážitky Skálová.

I další příběhy, které studenti viděli, je jistě nenechaly chladnými. „Víte, ztratila jsem úplně všechno, ale kdybych neměla víru, tak bych nepřežila. Lidé byli dříve tak zbožní, ale komunisti tohle všechno vzali. Já můžu říci, že jsem si po tom všem uchovala čisté svědomí,“ líčí svůj příběh další vězeňkyně.
Na vyprávění filmového plátna navazuje jeden z přítomných hostů, Jiří Světlík. „To, co jste viděli, bylo strašné. Ale realita byla ještě krutější. Některé vězněné ženy byly těhotné. Bylo s nimi hrůzně zacházeno, nedostaly o nic více jídla, a následkem toho jejich miminka většinou umírala,“ rozhořčeně popisuje křivdy minulého režimu Světlík.

Svůj příběh líčí Richard Smola následující slovy: „Měl jsem svoje plány. Stejně jako vy, když jste mladí, určitě taky máte svoje plány. Můj otec měl továrnu a byl opravdu úspěšným podnikatelem v Plzni. Situace se začala radikálně měnit tehdy, když na jeho místo ředitele dosadili mladičkého nezkušeného učně.

„Chtěl jsem jít studovat vysokou školu, na kterou jsem se dostal. Problémy ale nastaly v jednapadesátém roce. Byl jsem oficiálně vyloučen ze školy a rozkazem povolán na vojnu. Pak už moje cesta směřovala k PTP, tedy k útvarům pomocného tankového praporu. Patřil jsem tam mezi politicky nespolehlivé osoby,“ pokračuje perzekuovaný muž.

Smola fáral v dolech na Ostravsku. Jediný kontakt s rodinou měl díky dopisům. Během tohoto období ovšem uvěznili jeho otce.
„Na otce měli jednoduše spadeno. Jednou ho navštívil muž, který se vyptával na možnost uprchnout za hranice. Otec mu to všemožně vymlouval. Vzhledem k tomu, že tuto skutečnost neoznámil, byl udán a odsouzen na jeden rok vězení. Šel jsem domů až v čtyřiapadesátém roce, kdy byly útvary zrušeny,“ dodává Smola.

O svém životě se s přítomnými upřímně sdílel také Světlík. „Byl jsem zavřený na deset let. To je neskutečně dlouhá doba, za kterou se zpřetrhaly všechny předchozí vazby. Nemohl jsem být se svou rodinou, vychovávat svého syna. Chodili mě navštěvovat, ale mnoho z těch chvil jsme proplakali. “ hovoří druhý muž.

Procesy s trestanými byly navíc veřejné. Lidé se předem museli naučit, co budou říkat. Scénář znali zpaměti dokonale. „Několik měsíců dopředu jsem věděl, na co se mě státní soudce zeptá, a co mu na to odpovím“, popisuje absurdní okamžiky Světlík.

Návrat domů pro něj nebyl lehký. Manželka se s ním rozvedla, „Nezbylo mi opravdu vůbec nic, kromě oblečení, které jsem měl na sobě. Nebylo jednoduché se po tolika letech vracet, ale postupně jsem si nacházet k lidem cestu,“ doplňuje.

Bojovníci za pravdu tak studentům přiblížili nelehké dějinné období, které by nemělo být zapomenuto.

Autor: Klára Mrázová

12.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení