Proluka náměstí se zaplnila do posledního místečka. Škála orchestrů a jejich různorodý repertoár zaručily, že si posluchači přijdou na své. Vedle valčíků zněly muzikálové melodie, střídané filmovou hudbou, vzápětí třeba pochody a po nich pro změnu hity muzikálů. Potlesk svědčil o tom, že záměr organizátorů, aby hudební mládí dostalo příležitost předvést se, už po patnácté ve Zbiroze uspěl.

“Příjemným překvapením letošních slavností se pro mě stalo i vystoupení pěveckého sboru místní umělecké školy. Bylo to zase něco jiného,“ chválila Růžena Veselá dvanáct děvčat a dva chlapce. V jejich podání pod vedením Miriam Sudkové - Srncové zazněly nejen lidové písně. Uvedli i ´Svěráka´, Nes mě, loďko, ze Zlatovlásky, po– chlubili se anglicky zpívanou Sbal své problémy a vyvrcholením byl slavný David a Goliáš J+V+W, navíc v malé scénické úpravě.

Prezentovalo se i místní hudební mládí ze třídy Ctibora Mesteka, posílené zkušenějšími kolegy z Prahy. Díky výsledku už mají organizátoři jasno, komu zřejmě příští rok propůjčí čest hrát fanfáry slavností. „Hrozně se mi vystupování líbilo, byl jsem celou dobu poměrně v klidu. Jeden ze starších hrál to samé jako já, věděl jsem, že kdybych náhodou vypadl, nevznikla by pauza,“ uvedl desetiletý Jirka Egermaier. Jedna z opor, šestnáctiletý Pražák Jan Bursík, zase dodal: „Spolupracovat se Zbirožskými jsme začali na pozvání našeho společného učitele.“ „Mě překvapilo, jak může vypadat kulturní akce v malém městě,“ svěřil se jeho ještě starší kolega Jan Zubatý. „Myslím tím vysokou účast posluchačů i široké roz– pětí programu a pestrost.“

Mezi orchestry už zvučných jmen a doprovázejícími je mažoretkami těmi svými mladá místní umělecká škola bodovala do třetice. „Z vystoupení jsme měly trochu trému, nacvičily jsme totiž pod vedením Jany Zappové úplně novou sestavu,“ vysvětlovala dvanáctiletá Diana Medunová. Navíc se s kolegyněmi ještě změnily v orientální tanečnice.O čtvrté překvapení se dorůstající zbirožští umělci postarali několik metrů dlouhým obrazem. Sekce výtvarníků na něm zpodobila kamarády muzikanty na pozadí kulisy města a zároveň zvěčnila jeho dominanty.