K zápisu do první třídy poslední lednový den přišlo třiatřicet dětí s rodiči. V případě šesti pak jejich zákonní zástupci požádali vedení školy o odklad docházky. „Čtyři žádosti se budou určitě realizovat, ve zbylých dvou případech rozhodne pedagogicko-psychologická poradna,“ informovala ředitelka ZŠ Václava Aubrechtová. Naproti tomu do třídy přibudou některé děti s odklady z loňska.

„Velký počet budoucích prvňáčků nás mile překvapil,“ sdělila ředitelka Aubrechtová. „Je ale zřejmé, že budeme muset dokoupit školní nábytek. Číslo 27 už do budoucna avizuje také nutnost dělení třídy při výuce jazyků a tělesné výchovy. Rovněž kvůli bezpečnosti dětí při přesunech většího kolektivu bude muset být dozor posilován dalším pedagogickým pracovníkem,“ zvažuje nutnost ředitelka.

Předškoláčci při zápisu prošli několika činnostmi. Učitelky postupně zjišťovaly řečové a komunikační dovednosti či úroveň jemné motoriky a uchopovací schopnosti. Došlo také na matematické znalosti, rozlišování barev, kombinační schopnosti a logické myšlení. Aniž malí poznali, skákáním panáka a házením míčků na cíl potvrdili i své pohybové dovednosti a koordinaci pohybu.

„Celkově lze říci, že všichni byli velmi šikovní,“ hodnotily pedagožky. Jedna z holčiček dokonce překvapila plynnou četbou a uměla se podepsat. Mezi dětmi se podle učitelek našli ´rozumbradové´, ale i takoví, co školu prostě ještě neřeší. „S kolegyněmi jsme ale, opět ve větší míře než dříve, zaznamenaly logopedické obtíže,“ konstatovala ředitelka.

Pokud jde o současnou ´kašičku´, navštěvuje ji 27 dětí. Sešel se tu kolektiv nejen z Volduch, sousedního Oseka, Březiny a Vitinky, ale i z Ro– kycan, Mirošova a Svojkovic.