„Náhodou o tom něco vím, ale určitě už se tu zvěst netraduje a nepřežívá v povědomí lidí,“ říká Jana Racková. Dodala, že má ráda historii a možnost dozvědět se o oblasti co nejvíc, ji láká. Tuto sobotu má k tomu, stejně jako další zájemci, šanci.

Hned několik obcí si společně připomene 650. výročí první dochované zmínky o existenci zaniklé obce Kokot. Na oslavu se chystají Bušovice, Klabava, Litohlavy a Smědčice, dále pak Dýšina a Chrást. Zahájení slávy je naplánováno na 14. hodinu u Dolního Kokotského rybníka.

„Na místo pojedou i autobusy,“ sdělil nám Karel Jíša ze Sdružení pro ochranu památek Rokycan a okolí, které s Bušovickými úzce spolupracuje. „Například ve Smědčicích u kapličky staví autobus ve 13.20, na návsi ve Střapoli lze přistoupit ve 13.30, V Sedlecku u úřadu o pět minut později a v Bušovicích u rybníka ve 13.40. Z Klabavy od úřadu autobus odjíždí ve 12.40, z Rokycan od traktorky v rovných třináct hodin a z Litohlav od úřadu ve 13.10 hodin,“ informoval Jíša.

V rámci připraveného programu vystoupí se středověkou hudbou skupina Elthin. Odborný výklad si vzal na starost historik architektury Jan Anderle. Poté hudební produkcí do středověku doprovodí i skupina GUTTA a ochotnický soubor Lucifer. K programu přispějí i šermíři z Českého lva. „Pamatováno je i na občerstvení,“ sdělil bušovický starosla Pavel Čechura a doplnil: „Zajímavé je, že místo podle pověstí proslulo i výskytem čerta, který tu zápolil se skálou. Toho ukážeme také,“ slibuje.