Název džíny vznikl až v roce 1960. Odvozený je z bleu de Génes čili janovské modři – barvy, která se používala k barvení denimu, z něhož se kalhoty vyrábějí. U nás se používalo i pojmenování texasky, později rifle, což byl název odvozený od italské firmy, jejíž výrobky byly v předrevoluční éře dostupnější než levisky.

Kdo byl první?

Na nápad vyrábět ze stanové látky kalhoty přišel v americkém San Franciscu Jacob Davis, židovský krejčí z Lotyšska. Ten se snažil prodloužit životnost pracovních kalhot zlatokopů. Nejvíce trpěly kapsy, a tak je Davis zpevnil nýty.

Protože neměl peníze na získání patentu, spojil se s obchodníkem Levi Straussem, který jeho nápad finančně podpořil. Tak vznikl nejslavnější model šitý z janovské celtoviny.

Tajemná kapsička

Úplně první džíny střihem připomínaly kombinézu. Ty pánské měly přední zapínání, dámské se zapínaly na boku. První sériově vyráběný a patentovaný prototyp měl pak dvě kapsy vpředu a jednu vpravo vzadu.

Malá kapsa byla k džínům přidána na konci 70. let 20. století a sloužila k odložení kapesních hodinek.

Známka rebelie

Když patent Strausse a Davise skončil, vstoupili na trh další hráči a džíny se rozšířily i na filmová plátna, nosili je např. John Wayne a Gary Cooper. Boom nastal v 50. letech, kdy rifle začaly symbolizovat vzpouru mladých. Oblékal je Marlon Brando, James Dean a ve filmu Mustangové je vynesla i Marylin Monroe.

Úspěšná modelka a influencerka, která má na Instagramu 39 milionů sledujících, nafotila už počtvrté kampaň pro Levi’s. V roce 2019 se dokonce stala vůbec první tváří legendárních „pětsetjedniček“ v jejich stopadesátileté historii.