Diváci se díky kroku České televize, jež prodala sublicenci Nově, mohou těšit na přímý přenos každého utkání. Co je zásadní: zápasy budou zdarma na volně šiřitelných kanálech. 

Časy výkopu zápasů? Bude to trochu guláš - organizátoři se rozhodli pro pět variant (11:00, 14:00, 16:00, 17:00, 20:00).

Úvodní ceremoniál uvidí v neděli 20. listopadu od 15:00 aréna Al Bayt Stadium. Někteří zpěváci účast odmítli, potvrzena byla účast americké skupiny Black Eyed Peas či jihokorejského představitele k-popu Junga Kooka.

Dějištěm příštího šampionátu bude na sklonku roku 2022 Katar.
Výlet do katarského luxusu? Pro mnoho fanoušků naprosto nemyslitelná záležitost

Ale zpět k televizím a programu. Dopolední mače (v Kataru jsou o dvě hodiny víc) přijdou na řadu pouze šestkrát: od úterý 22. listopadu do pondělí 28. listopadu. Vyřazovací část má stanoveny výkopy na 16:00 a 22:00.

O utkání se podělí kanály ČT sport a Nova Action, přímé přenosy se objeví i na platformách iVysilani a Voyo.

Pozor: ČT Sport má 32 zápasů, Nova odvysílá 18 zápasů. Čtrnáct duelů poběží soiuběžně na obou stanicích.

AZ-kvíz s hvězdami na dobrou noc

Z řady televizních zajímavostí k fotbalovému šampionátu lze zmínit AZ-kvíz. Tradiční vědomostní soutěž České televize dostane během turnaje svůj speciál. Nese název AZ-kvíz tentokrát s Fortunou.

Moderace pořadu se ujme Aleš Zbořil, ve studiu budou zápolit studenti Masarykovy univerzity, tváře České televize i osobnosti sportu. Nachystáno je na dva tisíce otázek, 29 dílů a 116 soutěžících. Na otázky bude odpovídat například lyžařka Kateřina Neumannová, biatlonista Ondřej Moravec, herci Petr Čtvrtníček nebo Pavel Nečas. Pozor, půjde vždy až po posledním mači dne: ve 22:30.

Skandály o Kataru v televizi nebudou

Korupce. Tisíce mrtvých dělníků, porušování lidských práv a naposledy dokonce zákaz konzumace alkoholu. Katar možná na světové mapě zabírá malou tečku, ale pokud jde o skandály a kontroverze, řadí se hned za válečné režimy. 

Gianni Infantino
Kritika MS v Kataru? Infantino: Pokrytecká. Jako Evropa bychom se měli omlouvat

Jsou týmy a země, kde o tom mluví otevřeně. Dánové zvolili protestní dres včetně černé barvy. Austrálie sestříhala kritické vzkazy reprezentantů. Nizozemci přišli s tím, že vydraží dresy a výtěžek půjde na konto sedřených migrantů. A hvězdný fotbalista Anglie Harry Kane chce při zápase navléct duhovou pásku, aby podpořil v Kataru dehonestovanou a zakazovanou komunitu LGBT.

Na obrazovkách českých televizí se však nic z toho v ucelené formě neobjeví. Stanice plánují pokrývat jen sport, góly a emoce. "Speciální dokument v této souvislosti neplánujeme," vzkázal Dušan Mendel, šéf sportovní redakce na Nově. Nejinak je tomu v případě České televize. "O politické situaci v zemi kontinuálně informujeme v rámci zpravodajství," dodala Kateřina Blinková, mluvčí veřejnoprávní stanice. 

Média jsou navíc v Kataru nechtěná. Dánský reportér Rasmus Tantholdt byl na ulici při živém vysílání zastaven a zástupci šejků mu hrozili rozbitím kamery. Omluva od pořadatelů už dojem nevylepšila. Cenzura je na denním pořádku. 

Peníze a sponzory si hlídá FIFA

Televize nesmějí zasahovat do vysílání zápasů. Nesmějí ani užívat jinou než oficiální grafiku a znělky. "Není možné ani použití injektáže vlastních sponzorů," řekla Kateřina Blinková, mluvčí veřejnoprávní stanice. Mezinárodní fotbalová federace si hlídá peníze a chrání svoje sponzory.

Vzhledem k finančním ziskům od sponzorů a především právě televizí je až skandální, jak málo peněz FIFA distribuje zpět národním federacím.

Tým, jenž vystoupá na trůn, si přijde na 42 milionů dolarů (miliarda korun). 

Francouzi obhajují titul na mistrovství světa
Kolik za titul? V Kataru se roztočí miliardy. FIFA rozdá týmům rekordní bonusy

A pokud vás zajímá, kolik stála příprava šampionátu samotný Katar, tak zpozorněte. Experti z Evropy i Ameriky se shodli na tom, že rozpočet překročí 200 miliard eur (5 bilionů korun). Finanční rekord drželi v tomto ohledu Brazilci (zhruba 15 miliard eur), které nahánělo jen Rusko.