V Kataru je v letním období nesnesitelné horko, padesátistupňové tropy nejsou ničím výjimečným. Proto se letošní fotbalové mistrovství světa musí konat netradičně v zimě. Jenže i v těchto měsících panují v pouštní zemi v Perském zálivu nesnesitelně vysoké teploty.

Aby se hráči i fanoušci alespoň trochu dokázali vypořádat s horkem během „zimního“ turnaje, všech osm supermoderních stadionů postavených jen pro účely šampionátu v Kataru bylo vybaveno klimatizačními systémy.

Fanoušci Walesu sledovali výkon rivala z Anglie v baru La Parisienne v Dauhá
Šuškanda z Kataru: Karikaturu s teroristy neřešte u piva. Je to haram, ne harém

Ovšem právě kvůli chladnému vzduchu proudícímu z trysek kolem hrací plochy i v útrobách arén je některým hráčům špatně. Brazilský křídelník Antony prozradil, že měl společně s několika spoluhráči příznaky nemoci. „Nejen já, ale i ostatní hráči jsme měli kašel a cítili bolest v krku,“ svěřil se talentovaný dvaadvacetiletý útočník Manchesteru United v rozhovoru pro ESPN Brasil.

Antony neměl silný průběh nemoci, přesto musel vynechat dva tréninky. Vykurýroval se celkem rychle. „Onemocněl jsem z klimatizace. Pár dní mi nebylo dobře, bylo to těžké. Nejsem často nemocný, ale když už k tomu dojde, zotavuju se docela dobře. Teď už se zase dostávám na sto procent,“ řekl novinářům.

Zdroj: Deník

Angličanům klimatizace nevadí

Brazílie se v pátek utká s Kamerunem. Díky dvěma výhrám má před posledním vystoupením ve skupině jistý postup a trenér Tite může pošetřit některé opory. Na stadionech v Kataru jsou nainstalovány kolem hřiště trysky, které foukají studený vzduch pod různými úhly a různými rychlostmi, aby pokryly co největší část hřiště. Trysky jsou i na tribuně pod sedadly.

Angličtí fanoušci na fotbalovém MS v Kataru
Šuškanda z Kataru: Sundejte ten klobouk, madam! Pořadatelé válčili i s křižáky

Na zimu způsobenou klimatizací si stěžovali i někteří fanoušci. Místní se dokonce musí zachumlávat do mikin. Ale takovým otužilým Angličanům je na stadionu dobře. „Na tribuně asi byla zima, ale pro nás jako hráče je teplota díky klimatizaci ideální,“ pousmál se anglický gólman Jordan Pickford.