Svěřenci trenéra Kariho Jalonena vstupovali do sobotního klání s Nory již bez zraněných útočníků Filipa Chytila s Lukášem Sedlákem, kteří museli předčasně opustit dějiště mistrovství světa. Místo nich přicestovala do lotyšské metropole náhradní posila Radan Lenc, jehož v neděli odpoledne doplní ještě forvard ve službách kanadského Toronta Radim Zohorna.

Dominik Kubalík
Gólový rekord? Teď to neřeším, i když se to hezky poslouchá, smál se Kubalík

První třetina v rižské aréně vyšla mnohem lépe národnímu týmu, přestože houževnatí Norové zasypali českého brankáře Karla Vejmelku hned patnácti střeleckými pokusy. Sérii úvodních příležitostí na obou stranách přerušila až nedisciplinovanost Skandinávců, po níž přišla na řadu dvojnásobná početní výhoda, se kterou si čeští hokejisté poradili na výbornou. Sedmou brankou na turnaji se blýskl kanonýr Dominik Kubalík.

„Bylo nesmírně důležité, že jsme využili přesilovou hru pět na tři. To nás trošku uklidnilo,“ přiznal po utkání obránce Michal Kempný, jenž je nedílnou součástí speciálních týmů na ledové ploše.

Zdroj: Youtube

Následovala hlušší pasáž hry, ve které si Norové opět několikrát proklestili cestu až před Vejmelku, místo vyrovnávací trefy však přišla druhá česká facka. V 19. minutě ujel sám na norského brankáře Haukelanda útočník Jakub Flek a nekompromisní ranou nad vyrážečku poslal národní tým do kabin s klidným dvoubrankovým náskokem.

Národní tým podržel jistý Vejmelka

Hned v úvodu prostřední části navíc mohla přidat třetí českou branku elitní formace okolo kapitána Romana Červenky, nepříjemný tlak v útočném pásmu však norská defenzíva v čele s Haukelandem tentokrát přežila bez sebemenší újmy. Velkou část druhé dvacetiminutovky ale poznamenalo několik vyloučení svěřenců trenéra Jalonena, kteří strávili v oslabení celkem jedenáct minut.

Sporný pětiminutový trest a předčasný odchod do kabiny vyfasoval po vražení soupeře na mantinel útočník českého týmu Daniel Voženílek, s dlouhou přesilovou hrou si ovšem chybující Norové vůbec neporadili podle představ. A zatímco brankoviště Karla Vejmelky zůstalo až na výjimky neohroženo, gólman soupeře měl plné ruce práce. V obrovské šanci nejprve vyhořel Smejkal, o chvíli později neuspěl ani ujíždějící rychlík Flek.

Lukáš Sedlák (vlevo) na MS zářil, ale z turnaje ho vyřadilo zranění
Prokleté mistrovství světa? Ztráta Chytila a Sedláka znamená pro Čechy problém

Jediným světlým momentem českého soupeře ve druhém dějství tak byla pouze akce z 25. minuty, kdy Hagova šikovná rána skončila na levé tyči Vejmelkovy svatyně. Norové nedokázali zareagovat na nepříznivý vývoj utkání ani v následujících dvou početních výhodách, naopak skvěle bránící armáda v bílých dresech zvládla kritickou část pasáž hry bez inkasované branky a nadále tak držela plnou kontrolu nad utkáním.

Na startu třetí třetiny se rozhodčí rozhodli po delší době ukázat také na nedisciplinovanost Norů, dlouhou čtyřminutovou přesilovku však národní tým zužitkovat nedokázal. Devět minut před závěrečnou sirénou zase pálil nebezpečně Špaček, jeho střelu ale Haukeland včas vytěsnil mimo dosah brány.

MS 2023 hokej: Česko - Norsko, Kari JalonenTrenér Kari JalonenZdroj: AP Photo/Roman Koksarov

A zatímco rižskou arénu už zněly oslavné písně bohatého zástupu českých fanoušků v hledišti, norský tým se ještě z posledních sil pokoušel o jakýkoliv zvrat v utkání. Nepomohla však ani závěrečná hra bez brankáře. Jistý výkon Karla Vejmelky mezi třemi tyčemi tak nakonec nasměroval národní tým k hubenému vítězství 2:0 a zároveň definitivnímu stvrzení vstupenky do blížícího se čtvrtfinále.

Kempný: Takhle se chceme prezentovat i příště

„Takhle bychom se chtěli prezentovat i v dalších bojích, systémově jsme dnes sehráli slušně celých šedesát minut. Dobře jsme čistili prostor před Karlem Vejmelkou, který většinu střel viděl,“ těšilo obránce Kempného. „Karel byl celý zápas jistý, chytal výborně a podržel nás,“ dodal na adresu kolegy s maskou, který si dokráčel pro čisté konto.

Klíčová část skupiny B však teprve přijde. Už v neděli večer prověří defenzívu českého týmu rozjetí Švýcaři, v úterý se pak svěřenci kouče Jalonena postaví v poslední prověrce před čtvrtfinále obhájcům stříbrných medailí z Kanady.

Norsko – Česko 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Kubalík (Košťálek, Červenka), 19. Flek (Kempný, Vejmelka). Rozhodčí: Schrader (Německo), Stolc – Cattaneo (oba Švýcarsko), Weise (Dánsko). Vyloučení: 5:4, navíc Voženílek (Česko) 5 minut plus do konce zápasu. Využití: 0:1. Střely na branku: 27:21. Diváci: 5 348.

Norsko: Haukeland – Nörstebö, Lilleberg, Johannesen, Engeland Andersen, Krogdahl, Kasastul, Hansen – Valkvae Olsen, Berg-Paulsen, Vikingstad – Trettenes, Martinsen, Olimb – Olden, E. Salsten, Haga – Steen, H. Salsten, Hoff – Vesterheim. Trenér: T. Johansson.

Česko: Vejmelka – Kempný, Kundrátek, Dvořák, Košťálek, Jordán, Zbořil, Němeček – Červenka, Sobotka, Kubalík – Flek, Černoch, Beránek – Smejkal, Špaček, Tomášek – Lenc, Voženílek, Kaut – Chlapík. Trenér: K. Jalonen.