Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesáci dokončili arboretum Žďár

Rokycany - Představuje už třicítku dřevin vyskytujících se v okolních lesích a další brzy přibudou.Třicet druhů dřevin okolních lesů na jednom místě – to je nové arboretum Žďár. Dar Lesů Rokycan k devítistému výročí města.

14.10.2010
SDÍLEJ:

Nové lesní arboretum Žďár je darem Lesů Rokycan v jubileu města. Foto: Deník/ B. Šopejstalová


„Právě jsme ho dokončili. Doplní projekt deseti obnovených studánek s krytým odpočinkovým posezením,“ uvedl k záměru ředitel společnosti Stanislav Suda. Mezitím spolu s Václavem Blechou dotahovali poslední šroubky v rámu informační tabule s orientačním plánkem, aby se už podle něj návštěvníci mohli snadno vydat rovnou ke zvolené dřevině. Kdo ale upřednostní procházkovou trasu a objevování toho, co nabízí, dozví se jména lesních velikánů také. U každého je totiž stojánek se jmenovkou a názvem v české i latinské variantě.

„Základ k lesnímu arboretu na Žďáru položil vlastně už Kamil Matoušek. V místě bývalé lesní školky v letech 1974 až 78 vysazoval různé vzorky stromů,“ doplnil Suda. „Druhově jich tu měl přes dvacítku, ale vznikla z nich džungle. Museli jsme ji prokácet a prořezat a udělat cesty. Zatím jsou čerstvě vysypané, až trochu slehnou, ještě je upravíme,“ doplnil Václav Blecha. Informoval také, že teď je v arboretu zastoupena třicítka druhů dřevin. Na jaře přibude jasan ztepilý, javor klen a mleč. V plánu je i postupná vý– sadba dalších, včetně vzorku jehličnatých exotů. „Pomýš– líme hlavně na další druhy borovic, je jich strašná spousta,“ dodal Suda. Už takhle jich arboretum k poznání nabízí šest. Smrky jsou zastoupeny pěticí typů, jedle zatím třemi, nechybí ani douglasky, obdivovat lze i zeravy, buky, duby… – zkrátka, chce si to projít.

Jednou z prvních, kdo záměr mohl hodnotit, byla manželka už zmíněného Kamila Matouška – Jaroslava. Za to, že se jeho odkaz proměnil v tak užitečnou věc, byla moc ráda. Celek obehnaný nízkým dřevěným plůtkem doplní ještě zajímavá brána. Už teď ale láká k zastavení z jedlového dřeva Vladimírem Hirschem vyrobené hezké a bytelné dřevěné posezení se stolem.

„Spolu s námi se na úpravě arboreta podílel i vedoucí polesí Žďár Roman Vovsík,“ doplnil sestavu, která svépomocí kout lesa přetvořila, Blecha. Všichni si od svého záměru slibují i značnou využitelnost pro školy.

Arboretum se rozkládá poblíž vodojemu nad příbramskou silnicí, asi 200 metrů nad hájovnou Bouchalka.

Autor: Božena Šopejstalová

14.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Mirošova a Dýšiné se včera setkali na dětském dopravním hřišti.
14

FOTO: Doprava láká

K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Naši prvňáci ze Základní školy ulice Míru

Rokycansko - Představujeme prvňáčky z Rokycanska 

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Michaela Janová napekla Zemanovi švestkové koláče

Břasy – Pro dnešní příjezd hlavy státu do Břas je vše nachystáno. Miloše Zemana přivítají odpoledne v letošní Vesnici roku Plzeňského kraje švestkovými koláči, přelitými mákem.

Kuželkáři zvládli drama s Interem

Rokycany – Kuželkářská interliga je o šesti elitních českých týmech mužů a stejném počtu mužstev ze Slovenska. Ti nejlepší z obou států se stávají mistry svých zemí. V Jiráskově ulici se v sobotu potkali obhájci titulů z uplynulé sezony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení