Kdysi neznámý pojem rozvolnění teď vnímáme dvojnásob citlivě. Koronavirus je v České republice na ústupu a život se vrací do normálních kolejí.

Potvrdila to ostatně redakční zjištění během víkendu. Svatý Petr konečně ukázal přívětivější tvář a okamžitě to poznali hospodští na tržbách. Hlad a stesk po amatérské kopané byl patrný v Příkosicích, Rokycanech, atd. Zkrátka nepřijdou ani milovníci kulturních pořadů. V Rokycanech dnes při promítání pod širým nebem, zítra s Irenou Budweiserovou či při atraktivní výstavě v Horákově muzeu. Navíc mohou školáci od včerejška odložit roušky ve třídách. Za pár dnů skončí povinné testování ve firmách a při veřejných produkcích se dostane na mnohem více návštěvníků.

Bezbřehý optimismus znásobuje mohutná očkovací mašinérie, takže svět kolem nás si oblékl růžové barvy. Stejně jako před rokem, kdy jsme byli přesvědčeni, že zákeřnému viru došel dech. Podceňovat se ho ale nevyplácí a obezřetnost je na místě. Dokumentoval to třeba návrat turistů z Afriky s falešnými či nedokonalými testy. Aniž bychom malovali pověstné čerty na zeď, mohou právě takové situace opět zažehnout další vlnu zákazů a omezení…

Václav Havránek, šéfredaktor Rokycanského deníku