Je to zatím největší prohra Česka v čele Evropské unie, byť dlužno dodat to ještě není prohra definitivní. Maďarsko v úterý večer vetovalo půjčku 18 miliard eur Ukrajině, kterou měla garantovat Evropská unie jako celek. Kyjevu to mělo zajistit nízké úročení půjčky, dlouhodobou splatnost a také jistotu, že peníze skutečně dostane. Po téměř roce války to mělo Ukrajině, bojující s ruskou agresí, zajistit pravidelný měsíční příjem, jenž měl udržet v chodu za válečné situace všechny základní služby státu. Stručně zajistit, aby se Ukrajina pod tíhou ruské agrese hospodářsky nezhroutila. A mohla pokračovat ve svém skutečně hrdinném odporu proti mnohem silnějšímu nepříteli.

Café Evropa: Ruská válka na Ukrajině
VIDEO: Maďarsko vetovalo pomoc EU Ukrajině. Co bude dál?

Teď je tato jistota, kterou chtěla Evropská unie Kyjevu poskytnout, v ohrožení. Důvodem není nic menšího, než to, že Maďarsko Unii vydírá. Kvůli nedostatečným reformám v oblasti právního státu mají být totiž Maďarsku zmrazeny miliardy eur z kohezních fondů. Návrh Evropské komise, která to doporučovala, se projednával na stejné Evropské radě jako finanční půjčka Ukrajině. A přestože spolu tyto věci vůbec nesouvisí, v logice maďarského premiéra Viktora Orbána spolu souvisí, a to zásadně.

Výsledek jednání ministrů financí je selháním českého předsednictví. To se spolehlo na slova Orbána, který na summitu V4 v Košicích premiérovi Petru Fialovi řekl, že Maďarsko nutnost pomáhat Ukrajině chápe a souhlasís tím. Možná že to Fiala Orbánovi v Košicích věřil. Česko nepřipravilo záložní plán a teď ho horko těžko chystá. Orbánovi se dá dnes věřit asi jako Vladimiru Putinovi. Tedy ani trochu.