„Zejména čtvrteční výbuch spoluobčany doslova šokoval. Mezi zraněnými byl mladý muž z našeho města. Relativně je na tom David nejlépe a všichni mu fandí, aby se uzdravil. A s ním i jeho tři kolegové,“ řekl starosta Jaroslav Perlík. Nedělní smrt slovenského údržbáře komentovat nechtěl, neboť šlo o zbytečnou tragédii po porušení bezpečnostních opatření.

Management železáren má podle mluvčího Miroslava Slaného zájem na vyšetření obou událostí. „Nasadili jsme speciálně vycvičeného psa i pyrotechnika, abychom vyloučili úmysl,“ zdůraznil. „Nechceme, aby se v budoucnu takové případy opakovaly,“ dodal.

Vedení společnosti je v kontaktu s rodinnými příslušníky zraněných osob. „Zajistili jsme pro ně ubytování v hlavním městě, přispěli jsme jim finančně a mají k dispozici auto s řidičem. Vše na naše náklady,“ řekl ředitel závodu Marian Lipovský. Potvrdil, že podnik vyplatí zraněným dělníkům a jejich rodinám odškodné. Jeho výši však nesdělil.

Jako o možné příčině výbuchu se mluví o vodě, která se dostala do taveniny. Získat podrobnější informace je ale složité. Jeden z bývalých tavičů si myslí, že za nehodu může obsluha. „Na pec chodívali dříve ti zkušenější. Třeba až po dvaceti nebo třiceti letech působení ve fabrice. Nyní ale dostávají šanci i nováčkové, kteří netuší, co může rozžhavená struska způsobit,“ rezolutně tvrdil statný chlap, který si nepřál uvést jméno. Drží palce mladému Jardovi z nedalekého Kamenného Újezdu, jehož stav je v nemocnici na pražských Vinohradech stále vážný. Je v umělém spánku a dýchá za ně ho přístroj.

Výbuchem poškozené zařízení ocelárny si vyžádá renovaci za bezmála dva miliony korun. Opravuje se hydraulika, řízení i mechanika pece. Provoz by tu mohl být obnoven příští týden.