Tragickému leteckému neštěstí, jež se přihodilo v červenci minulého roku nedaleko Oseka, předcházel kritický manévr. Právě ten pravděpodobně zapříčinil následný pád stroje, který bohužel posádka nepřežila.

Pro třiačtyřicetiletého instruktora z Oseka a o tři roky mladšího žáka, ruského umělce Vladlena Pavlenka, se let, jenž podnikli devatenáctého července, stal osudným. Dopoledne oba nasedli do ultralehkého letadla Eurostar, a to na plzeňském letišti Líně. Podle svědectví majitele stroje měli naplánovanou trasu na jih Čech, konkrétně k Tchořovicím u Blatné. Tato cesta ovšem skončila katastrofou. Jeden z obyvatel Oseka uviděl letoun směřující na východ od obce ve výšce asi sto padesát až dvě stě metrů. Dvakrát nebo třikrát přitom zakýval křídlem. Svědka tento manévr upoutal, přišlo mu totiž, že přitom letí malou rychlostí. Podle něj bylo stoupání náhlé a stroj pak ztratil rychlost. Poté se přes pravé křídlo propadl do vývrtky, kterou se podle přihlížejícího snažil pilot vybrat. Pak už se mu letadlo ztratilo z dohledu. Společně s druhým svědkem, jehož výpověď se v podstatě shoduje s první uvedenou, vyběhli k havárii a zavolali na tísňové volání. Také další Osečan pád zpozoroval, poměrně záhy slyšel velkou ránu. Eurostar dopadl do lesíka mezi Osekem a Volduchy.

Ačkoliv na místo okamžitě vyjížděli záchranáři, bohužel už nedokázali mužům pomoci. „Jejich mnohačetná poranění byla neslučitelná se životem,“ konstatovala mluvčí ZZS Plzeňského kraje Lenka Ptáčková. „Je velmi prav- děpodobné, že posádka letadla z vlastního rozhodnutí provedla ve strmém stoupání zpomalování až do přetažení bez výkonu motoru. Po něm přešlo do vývrtky, kterou vybral po jedné otočce.
S velkou pravděpodobností byli oba muži schopni zasahovat do řízení letadla, ale důkazy nepostačují k určení, kdo stroj v kritické situaci ovládal,“ uvedl předseda vyšetřovací komise Stanislav Suchý v závěrečné zprávě. Kromě toho se zde také hovoří
o tom, že Eurostar překročil s dvěma osobami maximální vzletovou hmotnost (tedy 450 kilogramů), a to o osm procent. Podle těchto informací tedy nebyl vůbec způsobilý
k letu.