VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Oseku unikala neznámá látka

Osek - Až noční rozbor potvrdil, že se jedná o směs akrylátů pro průmyslové použití.

3.10.2009
SDÍLEJ:

Profesionální hasiči z Rokycan i Plzně, dobrovolníci z Oseku i chemici z Třemošné vyrazili ve čtvrtek odpoledne k nehodě kamionu. Stala se mezi Osekem a Litohlavy, přičemž z auta unikly dva tisíce litrů neznámé látky. Foto: HZS Plzeňského kraje

Havárie kamionu, převážejícího chemikálie i solární panely a střešní krytinu, zaměstnala ve čtvrtečním podvečeru desítky hasičů. Nákladní stroj boural u Oseku ve směru na Litohlavy před šestnáctou hodinou. „Při nehodě byly poškozeny dva kontejnery, které obsahovaly neznámou chemikálii. Látka unikla na vozovku a částečně také do půdy,“ uvedla mluvčí krajského sboru Alena Marešová.

S kamionem se utrhla krajnice a vozidlo zůstalo ležet na boku napříč vozovkou. Řidič vyvázl bez zranění, ale horší to bylo s nákladem. Tvořilo ho šest kontejnerů s chemickou látkou, solární články a krytina. Při havárii došlo k poškození dvou kontejnerů s chemikálií. Zhruba dva tisíce litrů látky unikly na komunikaci a částečně do půdy. Podle označení se jednalo o látku, která má dráždivé účinky na zrak a při zasažení je nutné oči vypláchnout větším množstvím vody. „Další údaje nebyly známé. Proto na místo byla povolána chemická laboratoř z Třemošné, aby odebrala vzorky a zjistila, zda je chemikálie nebezpečná. Prvotním zkoumáním chemici zjistili, že se jedná o bílou hustější kapalinu bez výrazného zápachu a měření potvrdilo, že do ovzduší se z ní neuvolňují žádné nebezpečné plyny,“ dodala Marešová.

Látku jednotky zachytávaly a kvůli likvidaci nasáklé zeminy byla také informována specializovaná firma. Mimo jiné bylo nutné přeložit náklad, aby se vozidlo mohlo převrátit na kola a uvolnila se tak komunikace. O události byli informováni zástupci obce a životního prostředí. Ve 21.49 hodin byl pomocí jeřábu kamion převrácen na kola a o necelou hodinu později naložen na odtahovou službu. Při nakládce došlo ještě k dalšímu úniku látky, který hasiči zajistili a vozovku mohla být krátce před půlnocí zprovozněna. Profesionální hasiči odjížděli na základny krátce před půlnocí.

Rozborem v laboratoři chemici zjistili, že se jedná o směs akrylátových látek, což později potvrdil i údaj v bezpečnostním listu, kde bylo uvedeno, že se nejedná o nebezpečnou látku. Chemikálie se v průmyslu používá jako zhušťovadlo do pracích a mycích prostředků.
V pátek ráno se na místo nehody dostavili pracovníci specializované firmy, kteří nasáklou zeminu odstranili a předali k likvidaci.

U nehody zasahovali čtyři hasičské jednotky: HZS Rokycany, HZS Plzeň Košutka, SDH Osek a příslušníci chemické laboratoře Třemošná.

Autor: Václav Havránek

3.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení