Při tragické nehodě na nepříliš frekventované komunikaci do Šťáhlav zemřely tři nevinné oběti. Malá Terezka, její maminka Zuzana i babička Hanka. Jejich auto smetl nákladní vůz s prasklou přední pneumatikou. Také ve čtvrtek plály u pomníčku desítky svíček a příbuzní i známí se tu alespoň na pár minut zastavili.
Po bezmála dvouletém objasňování vyšlo najevo, že rezervní guma už byla vyřazena z provozu a neměla být vůbec na těžkotonážní stroj namontována.

Řidič Lesní společnosti Plasy Emil Starinský byl kvůli své nedbalosti (včetně nedostatečné kontroly před jízdou) odsouzen k osmáctiměsíčnímu nepodmíněnému trestu, ovšem pozůstalí přijali ortel s rozpaky.

„Ukradne–li recidivista dva rohlíky, jde do basy na dva roky. Tady profesionál zabil tři lidi a vyvázl z toho lépe,“ konstatoval Pavel Jedlička z Cheznovi, který v jedné tragické vteřině přišel o dcerku a vnučku. Dal se do boje s úřady a uspěl. „Skoro půl roku ale trvalo, než jsem mohl vybudovat pietní koutek v prostoru havárie. narážel jsem na ochranné pásmo silnic. Po vyplnění desítek formulářů a odkoupení kousku pozemku se to povedlo. Teď vlastně vzpomínám na děvčata výhradně u pomníčku. Na hřbitov mne nikdo nedostane,“ rezolutně zakroutil hlavou chlap, jemuž se rázem zbortila spousta životních plánů.

Nezatrpkl a začal na Plzeňsku i Karlovarsku pomáhat pozůstalým po obdobných nehodách. „Máme sdružení s republikovou působností a moje účinkování beru spíše jako poslání. Loni v listopadu jsme u dálniční kaple nad Plzni uspořádali setkání v rámci Evropského dne za oběti nehod. Hovořili tu profesionální hasiči, zdravotníci i duchovní.“

Při vzpomínkách na uplynulé dva roky se Jedlička neubrání slzám. Při zdravotních potížích – zejména těch psychických – mu prospěly cesty za léčitelem na Sokolovsko a sám se začal zajímat o alternativní medicínu. „Mohu říci, že jsem se srovnal, i když ne úplně. Firma, jejíž auto nehodu způsobilo, se nám neomluvila. Prý na radu policistů a nyní už na nějaká gesta nečekám. Je to pozdě a soustřeďují se spíše na další aspekty. Jak byla provedena technická kontrola v Klatovech, proč kolegové odsouzeného řidiče uváděli u soudu lživé údaje a jak vůbec vypadala prohlídka techniky v Plasích. Vždyť k tragédii vůbec nemuselo dojít,“ tvrdí Jedlička, který chce bránit práva pozůstalých soudní cestou.

Zmíněnou výši trestu pro řidiče prý neovlivní, neboť žalující stranou byl stát.

Z vyjádření Lesní společnosti Plasy
Dne 19. 2.2007 došlo k dopravní nehodě s katastrofálními důsledky na životě pro tři nevinné účastníky, ke které došlo vlivem náhlého defektu přední pneumatiky nákladního vozu. Spojitost s událostí má i Lesní společnost Plasy, a.s. jako provozovatel nákladní soupravy, jejíž řidič byl v této souvislosti obviněn pro trestný čin ublížení na zdraví. Záměrně nechceme komentovat osud zesnulých ani pocity pozůstalých, jednak se jedná o bezmeznou tragédii, kterou nelze slovy provozovatele jako třetí osoby nějak ulehčit. Také jsme k tomu dosud necítili ani oprávnění, protože míru zavinění může nejprve určit nezávislý soud. Jeho rozhodnutí bylo vyneseno v pondělí 9. února. Přesto některá média zveřejnila ve svých vydáních z 9. a 10. února články, odsuzující řidiče nákladního automobilu, o jehož zavinění bylo v průběhu dokazování předloženo několik vzájemně si odporujících posudků soudních znalců, ale jako důvod nehody bylo podsunuto selhání dalších zaměstnanců naší společnosti.  Do pravomocného rozsudku za Lesní společnost Plasy prohlašujeme, že tragédie nás šokovala a je nám jí nesmírně líto. Odmítáme spekulace o nátlaku na provozování nezpůsobilé techniky. Prosíme veřejnost, aby vzala na vědomí, že naše společnost provozovala moderní vozový park poslední generace. Havarovaný automobil neměl zdaleka doplaceny ani leasingové splátky, byl po pravidelné technické prohlídce. Míra zavinění řidiče je předmětem probíhajícího sporu a nehoda tohoto typu je noční můrou nejen profesionálních řidičů. Za představenstvo Lesní společnosti Plasy Vladimír Novák (redakčně kráceno)