Muže, kterého v pondělí kolem páté hodiny odpoledne zasypal v místní kaolince obsah betonového sila, se podařilo objevit až po téměř třiceti hodinách intenzivních prací. Tisíc tun kaolinu, který se na něho sesul, pomáhali odstranit i jeho kolegové.

Pracovník velínu se podle našich informací pohyboval pod výsypkou betonového sila. Ta se ale nečekaně i s kusem stěny utrhla a nešťastníka pohřbilo asi tisíc tun kaolinu. „To silo je vlastně obrovský betonový válec, ve kterém je dole upevněn jakýsi kovový trychtýř, který se vytrhl,“ vysvětlil Deníku na místě tragédie jeden ze zaměstnanců firmy, který si nepřál být jmenován.

K další tragédii chyběly dvě vteřiny

Záchranné práce začaly v pondělí krátce po sedmnácté hodině, kdy na místo neštěstí dorazilo šest hasičských jednotek. Následně byl přizván i policejní psovod se speciálně vycvičeným psem. Krátce nato mohlo dojít k další tragédii. „Pes se najednou lekl a začal utíkat z místa, kde s psovodem pracovali,“ říká Michal Hrdlička z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje, odkud byl psovod vyslán. „V tom se z vrchu sesul prý zatím největší kus kaolinu a spadl do místa, kde oba ještě dvě vteřiny předtím stáli,“ dodal.

Vedení firmy zatím mlčí

Co bylo příčinou neštěstí, zatím není jasné. V oficiálním tiskovém prohlášení to uvádí vedení společnosti LB Minerals, která kaznějovskou kaolinku vlastní. Generální ředitel firmy Ladislav Matoušek v něm potvrzuje jen to, že pohřešován je jeden zaměstnanec. Jakékoliv další informace ale vedení odmítlo poskytnout do doby, než bude skončeno vyšetřování a ukončeny vyprošťovací práce. Celý případ teď kromě policie šetří i Obvodní báňský úřad v Plzni. Podle našich informací pocházel zasypaný muž z Kaznějova a ve společnosti pracoval už delší dobu.

„Co já vím, bylo mu něco kolem padesátky. Nic bližšího vám ale k celé věci říct nemohu, odpoledne už jsem se do firmy ani nedostal, provoz stojí,“ upřesnil jeden ze zaměstnanců. „Je to obrovská tragédie, celá firma je kvůli tomu na nohou už od pondělka, pokud vím, tak i generální ředitel je od té doby snad ještě pořád na místě,“ řekla Deníku další ze zaměstnankyň společnosti. Ani ona si nepřála zveřejnit své jméno. Ve firmě prý pracuje asi patnáct let a nepamatuje, že by se za celou tuto dobu něco podobného stalo.

Záchranáři hledali skoro třicet hodin

„Není to práce na hodinu, ale spíše na desítky hodin,“ řekl už v pondělí večer řídící důstojník plzeňských hasičů Michal Pathy. Jeho slova v úterý v podvečer potvrdil i mluvčí plzeňských hasičů Jiří Filípek. „Práce pokračovaly v nezměněné podobě prakticky po celý den. Vzhledem k charakteru materiálu, který byl odklízen, a s ohledem na jeho obrovské množství, bylo ale velmi těžké předpokládat, jak dlouho potrvají. Masa kaolinu se přelévala jako voda a kromě místa označeného záchranářskými psy, jsme neměli žádné další indicie, které by nám pomohly lokalizovat místo, kde se zasypaný muž nachází,“ uvedl Filípek.

Na místo dorazil ještě v pondělí večer sací bagr, druhý ho doplnil v úterý dopoledne. Vedením společnosti LB Minerals, která kaznějovskou kaolinku vlastní, byli povoláni i zaměstnanci, kteří vyváželi kaolin stavebními kolečky na pásový dopravník.

Bezpečnostní agentura najatá na střežení objektu v úterý po celý den nikoho z novinářů do areálu závodu nevpustila. Problémy nastaly i dopravcům kaolinu, kteří se během noci začali řadit před branou závodu.

„Můj kolega tu čekal od večera a kaolin začali nakládat až po osmé hodině ráno,“ řekl Deníku jeden z řidičů František Miřík. „Zatím to funguje tak, že nakládá vždy jedno auto a teprve, když opustí areál firmy, může dovnitř další,“ dodal. Během dne se ale provoz firmy téměř úplně zastavil.

Šance přežít byla minimální

Tělo sedmačtyřiceti­letého muže z Kaznějova se záchranářům podařilo najít v úterý večer asi deset minut před jednadvacátou hodinou. Pomoci už mu ale bohužel nedokázali.

„Ve sněhové závěji nějakou šanci máte, pokud si vyhrabete dostatečně velkou vzduchovou kapsu,“ vysvětil lékař Michal Pecka. „U jemných sypkých materiálů je to mnohem těžší, protože konzistencí připomínají spíše řídké bláto. Pokud se člověk zasypaný takovým materiálem nedostane například do nějakého většího prostoru pod troskami, kde se dá dýchat, je šance na jeho přežití už po několika minutách prakticky nulová,“ dodal.

Sled událostí

PONDĚLÍ 9. 11.

16.45 – Násypka sila v kaznějovské kaolince se uvolňuje a i s kusem betonového zdiva padá k zemi. Pracovníka velína, který stál pod ní, zasypává asi tisíc tun kaolinu.

16.49 – Hasiči přijímají hlášení o neštěstí. Na místo vyrážejí dobrovolné jednotky z Horní Břízy, Hromnice, Kaznějova a profesionálové z Plzně–Košutky, Plzně–Slovan a Plas.

19.30 – Záchranáři stále nemají jasno, ve kterých místech se zasypaný muž nachází. Na místo míří psovod českého svazu záchranné brigády kynologů ústeckého kraje a jeho dva kolegové.

21.00 – Hasiči se do hromady kaolinu začínají probourávat jednou z bočních zdí. Dva pátrací psi totiž nezávisle na sobě určili místo, kde se muž s největší pravděpodobností nachází. Nakládka a vykládka kamionů mířících do areálu je zastavena.

23.30 – Hasiči vyskladňují silo sacím bagrem. Velitel zásahu odhaduje práce na minimálně deset hodin. Na místo je povolána krizová služba za účelem poskytnutí pomoci příbuzným hledaného muže.

ÚTERÝ 10. 11.

7.00 – Navzdory celonoční intenzivní práci se stále nepodařilo zavaleného pracovníka najít. Na místě pracují už dva sací bagry, povoláni jsou i zaměstnanci firmy, kteří stavebními kolečky pomáhají odvážet kaolin na pásový dopravník. Před branou závodu stojí několik kamionů přijíždějících pro kaolin.

8.00 – Nakládka a vykládka kamionů v závodě je z části obnovena. Odstraňování vrstvy kaolinu stále pokračuje všemi dostupnými prostředky. Po naložení kamionů čekajících u brány závodu je ale celý provoz zastaven.

13.30 – Vedení společnosti LB Minerals, která kaolinku vlastní, vydává tiskové prohlášení. Z něho vyplývá, že zatím není jasné, proč se násypka utrhla a že záchranné práce dále pokračují.

16.00 – Mluvčí plzeňských hasičů předpokládá, že práce na odklízení sesuté masy kaolinu budou pokračovat až do středečních ranních hodin. Záchranáři zatím nemají žádné další indicie, které by je mohly navést na místo, kde by se měl zavalený dělník nacházet.

20.50 – Záchranáři oznamují, že se jim podařilo ze závalu vyprostit tělo zasypaného dělníka. Lékaři už mu život zachránit nedokázali.


Pavel Korelus, Gery Weschke