Zdroj: DeníkLegenda
Umělecký vedoucí skupiny Hradišťan Jiří Pavlica má letos napilno. K vrcholům patřilo společné vystoupení s FOK na festivalu Smetanova Litomyšl nebo vydání živého dvojalba s Hanou a Petrem Ulrychovými. S nadžánrovým houslistou, zpěvákem, skladatelem a aranžérem se dá mluvit kdykoli – a vždycky bude o čem. Teď například brzy začne advent, období, v němž má Hradišťan pokaždé velmi napilno. Kromě jiného vystoupí 12. prosince v pražském Obecním domě s kapelou Spirituál kvartet, o pět dní později odehraje samostatný koncert v Břevnovském klášteře a den poté další v divadle Bez zábradlí.

Svět není jen zlý
S podzimem přichází zima a tma a společně s tím i neutuchající příval špatných zpráv. Není se čemu divit, že spoustu lidí popadá podzimní chandra, splín a deprese. Rozhodli jsme se proto ukázat svět v trochu jiných barvách, hezčích. Dobrých zpráv je totiž přinejmenším stejně jako těch špatných. Tak jsme z nich pro vás vybrali hned 21. O pořadí tu tentokrát nejde. Vyberte si.

Co Čech, to muzikant (a výtržník)
V internetovém archivu Knihovny Princetonské univerzity se dá brouzdat donekonečna. Kupodivu se tu dá najít i řada digitalizovaných periodik, jež kdysi vycházely na území Rakouska-Uherska. Tak například nejstarší čísla významného českého hudebního časopisu Dalibor: stačí jen párkrát kliknout myší, a rázem se přenesete o sto padesát a více let nazpět.

Fotoreportáž
„Ráj na zemi!“ Tak popsal Dominikánskou republiku sám Kryštof Kolumbus. Proč? Pláže s jemným pískem a kokosovými palmami, příjemné klima téměř po celý rok, dechberoucí příroda, moře přímo stvořené k potápění nebo v prvních měsících roku ideální pro pozorování keporkaků. Tahle destinace je ideální pro příznivce poklidné dovolené i dobrodruhy, které chtějí prozkoumat koloniální památky, národní parky nebo jen vyzkoušet místní chutné rumy.