Pohřbíval své mrtvé, ale i vědomě ryl u jejich hrobů znaky a dokázal používat oheň. Nové objevy pozůstatků několika jedinců druhu Homo naledi, učiněné týmem pod vedením paleoantopologa Lee Bergera v Jihoafrické republice, vědce musí přehodnotit dosavadní chápání evoluce člověka.

Věhlas si naleziště v egyptské Sakkáře vysloužilo v roce 2019, kdy zde archeologové odkryli desítky kočičích soch a mumie mnoha zvířat, mezi jiným tří lvíčat (na snímku)
Egypt tisíce let ukrýval velké mumifikační dílny. Co obsahovaly, nikdo nečekal

Homo naledi byl trpasličí druh člověka. V porovnání s dnešními lidmi měl třetinový mozek, tedy jen o trošku větší než jaký mají šimpanzi, a byl vysoký asi 1,5 metru. Končetiny se zahnutými prsty měl uzpůsobené pro užívání nástrojů a chůzi po dvou. Žil před nejméně 200 tisíci roky.

Paleontologové našli pohřebiště druhu asi 30 metrů pod zemí v jeskynním systému v oblasti Kolébka lidstva nedaleko Johannesburgu. „Jsou to nejstarší zaznamenané pohřby homininů. Jsou i starší než důkazy o pohřbech Homo sapiens, a to nejméně o 100 tisíc let,“ napsali vědci v sérii článků, které jsou v recenzním řízení časopisu eLife.

Zdroj: Youtube

V jeskynch, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO, objevili ostatky dospělých jedinců i dětí. Pohřební jámy podle odborníků Homo naledi vykopali záměrně a do jedné ukládali až pět jedinců do polohy plodu. „Tyto nálezy ukazují, že se pohřební praktiky neomezovaly pouze na Homo sapiens nebo jiné homininy s větším mozkem,“ uvedl Bergerův tým.

Vědci dosud věřili, že pohřbívání a vykonávání složitých a smysluplných činností je spojeno právě s růstem mozku. Fakt, že se tyto rituály objevují v dřívější době, než ze které je ejstarší nalezené pohřebiště Homo sapiens, nutí vědce přehodnotit jejich dosavadní chápání evoluce člověka, informoval server ScienceAlert.

Pohřbávání není jediné, co naznačuje komplexní chování

Paleontologové zdůraznili, že kromě hrobů našli také v jednom z nich kamenný nástroj a nad nimi záměrně vyhlazenou stěnu pokrytou skalními rytinami. „Symboly zahrnovaly trojúhelníky, čtverce a také obrazec připomínající hashtag,“ sdělil Berger stanici ABC News.

Vědci našli již mnoho pokladů z pravěku. Například i srst z mamuta
Co je to? Zvláštní chlupatý kámen mátl vědce, vyklubal se z něj pravěký poklad

Tým se domnívá, že rytiny mají na svědomí právě Homo naledi, neboť neexistují žádné důkazy o tom, že by v jeskyních někdy pobývali Homo sapiens. Také v nich našli důkazy, že tento druh aktivně používal oheň. 

Význam symbolů je nejasný. Vědci ovšem odhadují, že je možná používali jako druh jazyka či komunikace, uvedla stanice CNN. „Co můžeme říci je, že se jedná o záměrně vytvořené geometrické vzory, které měly význam,“ prohlásil spoluautor studie a specialista z National Geographic Agustín Fuentes. 

Zdroj: Youtube

Nová zjištění vyvolávají mnoho otázek. Odborníci budou zjišťovat, zda se takto chovali i předci Homo naledi či proč lidský mozek rostl, když ke komplexnějšímu chování větší být nemusel.

„Ještě před několika desítkami let jsme si mysleli, že je toto chování pro nás jedinečné. Nyní musíme přehodnotit načasování užívání ohně, vytváření významu i pohřbívání mrtvých,“ řekl Fuentes.