více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 05. 10. 2018 v 14:00

Komunální a senátní volby - pátek

Komunální a senátní volby v Plzeňském kraji - 5. - 6. října 2018.

Komunální a senátní volby - pátek
 
05.10. 13:53

Voliči od pátečních 14 hodin rozhodují o tom, kdo bude vládnout v příštích čtyřech letech na radnicích. Lidé mohou volit v pátek do 22 hodin nebo v sobotu od 8 do 14 hodin. Kompletní výsledky obecních voleb budou známy pravděpodobně až v neděli ráno.

Jen v Plzni je cca 132 tisíc voličů, 184 volebních okrsků a ve volebních komisích zasedá cca 1500 osob.

Do volební místnosti si lidé musí vzít s sebou průkaz totožnosti, buď občanský průkaz, anebo cestovní pas. V komunálních volbách mohou na hlasovacím lístku, kde jsou pohromadě kandidáti všech uskupení, křížky u jejich jmen sestavit své zastupitelstvo. Mohou také křížkem označit favorizovanou stranu, nebo ji zkombinovat s kandidáty jiných uskupení. Počet křížků ale nesmí být vyšší než počet volených členů zastupitelstva. Jinak by byl hlas neplatný.

 

05.10. 14:00

V Plzeňském kraji se uchází o hlasy voličů do zastupitelstev obcí, městysů a měst 11783 kandidátů, dalších 1654 jich kandiduje do městských částí nebo městských obvodů. Průměrný věk kandidáta je asi 47,5 roku, 60 a víceletých je skoro 2,5 tisíce.

Do Senátu se volí v Plzeňském kraji ve dvou obvodech: Rokycanském (volební obvod 8) a Domažlickém (volební obvod 11).

05.10. 14:01

Ve volební místnosti č. 1 v Klatovech v budově Střední průmyslové školy komise čekala, že budou fronty jako při minulých volbách, ale ve 14 hodin tam nebyl nikdo. Voliči ale nezapomněli, začali chodit několik minut po 14. hodině a v poměrně hojném počtu, jelikož museli na místo za plentou i chvíli počkat. „Překvapilo nás, že tady nikdo ve dvě hodiny nebyl. Připravovali jsme se, jak budeme muset lidi pouštět po částech a on nikdo,“ řekla za volební komisi Daniela Pleskotová, která dodala, že odpoledne pojedou za voliči také do Klatovské nemocnice, čeká je tam 11 návštěv.

Podobně rušno měli také ve volební místnosti v mateřské škole U Pošty, kam chodil rovněž jeden volič za druhým.

9225864
05.10. 14:45

Sulislav, obec nedaleko Stříbra, zažívá o volbách malou historickou událost. Poprvé od voleb v roce 1990 kandiduje na jediné kandidátce, která byla v obci sestavena, žena. Tou je devětadvacetiletá Lucie Soukupová. Na kandidátní listině nezávislých je uvedena jako číslo sedm.

05.10. 15:14

V Příšově na severním Plzeňsku přišlo v pátek po 15. hodině volit zatím jen 19 voličů z 260. Ve volební místnosti si komise užívá kávu a buchtu, kterou upekla členka komise Jarka S. "Každé volby jsme tady v hasičárně. Ty další ale možná už budeme v novém obecním úřadě," svěřila se Jarka S. Přítomný byl i Václav Juchejch, který každé volby v Příšově dohlíží na jejich hladký průběh. Podle něj většina lidí chodí volit v pátek mezi 6 a 7 hodinou. "Oni odvolí a pak jdou do hospody," říká.

9226280
05.10. 16:12

Přede dveřmi volební místnosti 1. volebního okrsku v Horšovském Týně se již před 14. hodinou scházeli nedočkaví voliči. Někteří z nich již netrpělivě kontrolovali hodinky. Ještě než se spustil oficiální čas volby, vytvořila se na radnici přede dveřmi fronta. V prvních minutách měla volební komise plné ruce práce.

Komunální a senátní volby na Domažlicku.

První volička, která se dostavila, měla svou volbu již dávno rozmyšlenou. “Volím stejně, jako při posledních komunálních volbách,” uvedla a pochlubila se, že chodí k volbám pravidelně. 

Komunální a senátní volby na Domažlicku.

 

05.10. 16:24

Sedm voličů z celkových 236 dorazilo během první čtvrthodiny voleb do volební místnosti v hasičské zbrojnici v Předslavi na Klatovsku. Podle předsedkyně volební komise Dany Krásnické to byl však nezvyklý „nával“. „U nás je to neobvyklé, většinou chodí lidé až déle, jak se postupně vracejí z práce,“ vysvětlila. V odhadu volební účasti byla optimistická. „Řekla bych, že ke komunálním volbám dorazí sedmdesát až osmdesát procent voličů, do senátu to neodhadnu, ale asi bude nižší,“ uvedla Krásnická. Sedmým voličem v Předslavi byla třiaosmdesátiletá Marie Kroupová. K volbám chodí pravidelně. „Volím pokaždé, ve všech volbách. Smysl to určitě má,“ řekla Deníku seniorka.

Komunální volby 2018 na Klatovsku - třiaosmdesátiletá Marie Kroupová z Předslavi chodí k volbám pravidelně

05.10. 16:33

Optimističtí byli ohledně předpokládané celkové účasti i ve volební místnosti na městském úřadě v Měčíně na Klatovsku, kde za prvních 45 minut dorazilo 23 voličů z celkových téměř pěti set. „Největší nápor ještě čekáme, lidé jsou zatím v práci. U prezidentských voleb jsme měli kolem šedesáti procent, u komunálních čekáme, řekněme, pětasedmdesát procent,“ zkonzultovala se zbytkem komise její předsedkyně Helena Skalová.

Komunální volby 2018 na Klatovsku - Měčín

05.10. 16:34

Zatímco v Předslavi i v Měčíně mají voliči na výběr ze dvou kandidátek, ve Švihově vybírají sedmičlenné zastupitelstvo z jediné kandidátky s devíti kandidáty. „Voliči zatím chodí spíše jednotlivě, pozvolna, zatím je to v klidu. Při posledních komunálních volbách jsme měli účast 52 procent a vzhledem k tomu, že každé volby to jde o několik procent dolů a je tady pouze jedna kandidátní listina, lze očekávat, že účast bude nižší než minule,“ konstatoval zhruba hodinu a čtvrt po začátku voleb předseda volební komise švihovského okrsku č. 4 v kulturním domě ve Švihově Zdeněk Urbánek.

Komunální volby 2018 na Klatovsku - Švihov

05.10. 17:08

Ve Všepadlech na Domažlicku mohou již dnes předpokládat výsledek volby. U posledních komunálních voleb se volilo 8 zastupitelů a kandidátka obsahovala osm jmen kandidátů. Kandidátka se nejenomže téměř nezměnila (kromě nového kandidáta Vladislava Buršíka), ale zůstal stejný i počet. Tím pádem občané obce Všepadly mají jasno, kdo usedne v zastupitelstvu na další čtyři roky.

05.10. 17:11

Hodně napnutá situace panuje v Sušici, kde je v poslední době bouřlivé období kvůli tamní nemocnici. Vře to tak mezi kandidáty různých stran, které mají mnohdy nemocnici jako prioritu ve svých volebních programech, i mezi voliči. Bude tak hodně napínavé pro obě strany sledovat, jak volby ve městě dopadnou a kdo usedne na zastupitelská křesla.

4306467
05.10. 17:29

Volí i lidé v plzeňském Domově se zvláštním režimem Čtyřlístek. Deník obešel se sestrami a s volební urnou všechna patra domova. Většina seniorů práva volit využívá. 

9227460
05.10. 17:32

Jedním z míst, kde se nevolilo do obecního zastupitelstva, byly Němčovice na severu Rokycanska. Starosta Karel Ferschmann kvůli letním aktivitám nestihl podat v termínu kandidátku. Lidé tedy vybírali jen příštího senátora a zájem byl zpočátku mizivý. „V urně je jediný hlas od kolegyně Dagmar Kulichové,“ hlásila po 15. hodině předsedkyně komise Marie Nová.

05.10. 17:33

V Lomu u Tachova míří voliči tradičně do sálu kulturního domu. Krátce po půl čtvrté odpoledne mělo odvoleno přibližně patnáct procent voličů. Další chodili. “Zájem je docela slušný, lidé chodí z práce a často si jdou rovnou odvolit. Uvidíme, jak se bude vyvíjet dál,” shodli se členové komise, která je složena z pěti žen a jednoho muže.

9226808
05.10. 17:48

V šestém volebním okrsku ve Stříbře volila i Kateřina Pudilová: „Jdu volit, protože tu bydlím.“ V pátém okrsku volila Martina Mitkova. Poprvé volil Vojtěch Leitgeb, kterému bylo letos 18 let. "Jdu volit, protože už mohu a chci." V pětce mají mezi možnými nejstaršími voliči dva 96 leté.

9226879
05.10. 17:53

V obci Nevřeň na severním Plzeňsku kandidují dvě hnutí a to Sdružení dobrovolných hasičů (SDH) Nevřeň a Sdružení nezávislých kandidátů. V 16:50 mělo odvoleno 34 z 233 voličů. Podle členů komise byla v loňských volbách účast přes 70%. Letos očekávají účast stejnou. "Největším favoritem na starostu je Štěpánka Bejčková z Nezávislých. Ta byla starostkou dosavadní volební období a ještě polovinu předchozího, kdy položil mandát ze zdravotnich důvodů bývalý starosta," říká předsedkyně komise Michaela Jindrová.

9227045
05.10. 18:00

Druhým místem na Rokycansku bez komunálního rozhodování je Skomelno. Vesnice se 173 voliči, kde se nepodařilo sestavit kandidátku. „Ale blýská se na lepší časy,“ oznamoval šéf komise Ladislav Jelínek. Senátorský výběr přilákal za úvodních devadesát minut patnáct obyvatel Skomelna. Pospíšili si manželé Holečkovi, kteří stáli před místností přesně ve 14 hodin.

05.10. 18:04

V Domažlicích chodí lidé k urnám průběžně. "Účast je. Několik lidí ale do Senátu volit nechtělo," řekla členka komise desátého volebního okrsku ve městě Domažlice, který sídlí ve vestibulu Městské knihovny.

05.10. 18:05

V pátek v podvečer se volební účast v Plzni pohybuje okolo 17 procent. Informaci Deníku sdělil vedoucí odboru správních činností magistrátu Roman Matoušek. 

9226720
05.10. 18:54

V Kunějovicích na severním Plzeňsku mělo v pátek v 17:45 odvoleno 28 ze 137 voličů. Podle členů komise přijde většina lidí volit až na poslední chvíli v sobotu. Zároveň jsou zde ale komunální volby oblíbené. Těší se návštěvnosti 60 až 70%.

Podle názoru komise vítá většina obyvatel vstup dalšího politického hnutí na lokální scénu. Letos se zde ve volbách utkají známé hnutí Kunějovice Česká ves a nováček Lepší ves. Komise si pochutnávala na vskutku skvělé bábovce.

9227441
  • 1 2