Bikeři se dočkali. V úterý byl zahájen provoz webu Joycycling.cz a spuštěna registrace do nové série závodů horských kol v cross country (XCO) UCI AC Heating Cupu pod hlavičkou Mezinárodní cyklistické unie (UCI).

Jak jsme už uvedli, ambiciózní seriál podniků kategorie UCI C2 a C3 startuje koncem března ve Stupně na Rokycansku a poté zavítá do Stříbra (13. 4.), Aše (1. 6.), Ústí nad Labem (24. 8.) a skončí ve Vimperku (15. 9.).

„Po Českém poháru je to další šance pro tuzemské jezdce, jak se bez cestování do ciziny utkat s kvalitní mezinárodní konkurencí a sbírat body do světového rankingu. Což je zvlášť v olympijském roce důležité,“ prohlásil na tiskové konferenci v Praze ředitel seriálu Ondřej Paur.

Záhy startujeme říká gesto (zleva) Ondřejů Cinka a Paura.Záhy startujeme říká gesto (zleva) Ondřejů Cinka a Paura.Zdroj: Pavel Křikava

Bývalý závodník a juniorský reprezentant je spojený s organizací závodu ve Stupně, řídí Pohár Plzeňského kraje v XCO AC Heating Cup a na sklonku uplynulého roku stál také u zrodu nové série.

„Spolu s Jardou Rybou jsme ve Stupně mimo jiné uspořádali úspěšné mistrovství ČR, loni to byl závod UCI C3 a s podporou společnosti AC Heating jsme zvedli úroveň krajské série. A protože jsme našli ještě pár stejně naladěných „bláznů“ a udrželi si přízeň AC Heating, rozhodli jsme se pokročit výš. Nechceme konkurovat Českému poháru, ale dělat si závody po svém. Nová série nabídne vedle soubojů elitních jezdců šanci k závodění hobíkům i mládeži a k tomu zábavu pro diváky,“ doplnil Paur.

Velkoryse pojatý program závodů bude shodný. V pátek se uskuteční prezence jezdců a trénink, v sobotu se utkají dospělí včetně elity a neděle bude patřit dětem. „Jen závěrečný díl ve Vimperku bude jednodenní,“ podotkl šéf seriálu.

Zleva Jaroslav Ryba, Ondřej Cink a Leoš Hrádek.Zleva Jaroslav Ryba, Ondřej Cink a Leoš Hrádek.Zdroj: Pavel Křikava

Hned první dvě dějství poháru budou navíc nominačními závody na mistrovství Evropy v XCO. A na úvod ve Stupně nebude chybět ani česká jednička Ondřej Cink.

„Ve Stupně jsem doma a závod je mou srdeční záležitostí. Kluci mi vyšli vstříc, přehodili termín z léta na březen a já si tu alespoň otestuji formu před odletem na první svěťák do Brazílie,“ sdělil Cink.

Vše směřuje k startu na olympiádě v Paříži . „V hlavě mám myšlenky na medaili, ale sezona teprve začíná,“ podotkl jezdec týmu Mondraker Primafloor.

V úvodu uplynulé sezony se Cink dral zpátky do světové špičky, ale pak ho zradilo zdraví. „I teď bude důležité zůstat zdravý a v pravý čas se potkat s formou,“ podotkl 33letý reprezentant.

První závod ho čeká už o víkendu ve Španělsku.

Obránce Aleksi Laakso (vlevo) slaví vítězný gól v objetí parťáků Jakuba Lva a kapitána Jana Schleisse (84).
Ani v nepříznivých chvílích se nesmíte třást, říká Aleksi Laakso