První den štafety, na závěr boje o tituly krajských šampionů a mezitím vrchol, mezinárodní závody v cross country UCI kategorie C2. To a ještě víc nabídl 16. ročník akce Swietelsky Horská kola Stupno v obci na Rokycansku.

V hlavních závodech zvítězili v konkurenci jezdců z devíti zemí čeští bikeři Adéla Holubová a Ondřej Cink. který si tak na dobře známé trati ve Stupně poblíž rodného Újezda u Svatého Kříže zopakoval triumf z loňského mistrovství republiky. Pro oba reprezentanty šlo o generálku na světový šampionát v Glasgow.

Cink se k závodění vracel po nemoci, přesto i v dešti hlasitě podporovaný značným množstvím fanoušků předvedl parádní výkon.

„Trochu jsem se obával, že v tom nečase lidi nepřijdou, ale nezklamali a byli znovu fantastičtí,“ děkoval 32letý jezdec.

close Diváky obsypaná cílová rovinka v areálu Ultramarinka. info Zdroj: Pavel Křikava zoom_in Diváky obsypaná cílová rovinka v areálu Ultramarinka.

Druhého v cíli Juliana Schelba z Německa porazil Cink o 58 sekund a třetímu Švýcaru Fabio Püntenerovi nadělil přes minutu a půl.

Jen v úvodním ze sedmi okruhů na technické trati u areálu Ultramarinka se v čele držel další reprezentant Jan Vastl (Rouvy). V úvodu druhého kola ale převzal vedení Cink a poté, co Vastl po pádu z boje odstoupil, si jel pro vítěství už osamocen. „Nijak zvlášť jsem se nešetřil,“ říkal.

close Ondřej Cink si jede pro vítězství. info Zdroj: Pavel Křikava zoom_in Ondřej Cink si jede pro vítězství.

Cink bouřlivě pozdravovaný diváky také navyšoval svůj náskok na soupeře. Až tak, že v nájezdu do posledního okruhu si mohl tlesknout se svým parťákem a nyní organizátorem i moderátorem stupenského mítinku Ondřejem Paurem.

„Už jsem se nemačkal úplně na doraz. Ani energie nebylo tolik, a i když čísla nebyla špatná, tak nemoc přece jen byla znát,“ konstatoval Cink v cíli.

Předtím se dělil o radost z vítězství s diváky. „Vytvořili znovu skvělou atmosféru, v lese i v areálu. Průjezd zaplněnou cílovou rovinkou jsem si užil,“ ocenil a dlouho pak rozdával autogramy.

„Takové malé Nové Město na Moravě,“ přitakal druhý Julian Schelb, který ve Stupně startoval poprvé.

Cink se při závodě mohl opřít i o své blízké, manželku s roční dcerkou, ale také o podporu týmu Primaflor Mondraker Genuins.

„Kluci z Mondrakeru přijeli do Stupna přímo ze Španělska. Podpořili závod a mě vytvořili zázemí,“ vysvětloval účastník tří olympiád, který by rád jel i čtvrtou příští rok v Paříži.

Zároveň už myslel na Glasgow, unikátní světový šampionát pro téměř všechny cyklistické disciplíny. „V úterý mě čeká kvalifikace na short track a pokud uspěji, tak ve čtvrtek závod. A v sobotu se jede cross country,“ vypočítal s úsměvem bronzový muž z mistrovství světa 2015.

Sedmý v nabité konkurenci 39 bikerů skončil Jan Rajchart z pořádajícího Author Teamu Stupno.

Také Adéla Holubová z Rouvy Specialized zvítězila jednoznačně po sólu před Simonou Spěšnou a třetí Wojtylovou z Polska. Mezi juniory byly nejrychlejší František Hojka (Expres CZ Tufo Kolín) a Kateřina Beyerová (Rouvy Specialized).

Za rok se ve Stupně uskuteční ještě prestižnější závod z kategorie UCI C1.

Swietelsky Horská kola Stupno 2023, UCI kat. C2

Muži Elite: 1. Cink (Primaflor Mondraker Genuins) 1:31:41,9 HOD., 2. Schelb (Marderabwehr MTB Team) -58,7 s, 3. Püntener (Švýc., Biketeam Solothurn) 1:30,9, 4. Bernas -2:57,7, 5. Ostaszewski -3:50.9(oba Pol., JBG-2 Team), … 7. Rajchart (Author Team Stupno) -5:10,4.

Ženy Elite: 1. Holubová (Rouvy Specialized) 1:34:10,9 hod., 2. Spěšná (jb BRUNEX Superior Factory) -1:37,2 min. 3. Wojtyla (Pol., Superior Zator) -3:17,2,

4. Czeczinkarová (Berria Vittoria Factory) -3:49,9, 5. Viktorová (Rouvy Specialized) 3:58,9.