Novoroční bitva o vítězství na trase z Rokycan na vrch Ždár se v závěru stejně jako loni zúžila na souboj dvou cyklistů a domácí Rajchart se musel znovu sklonit před Františkem Honsou.

Nově týmovým kolegou z pořádající silniční stáje AC Sparta. Pro oba borce šlo o premiérový start v novém dresu.

„Čekal jsem, že mi Franta odjede dřív. Nakonec se rozhodlo až před cílem ve stoupání po svazcích kořenů, které on na biku přejel rychleji než já na cyklokrosovém kole,“ říkal dvaadvacetiletý závodník, někdejší bikový reprezentant, který do Sparty zamířil ze silniční stáje Elkov Author.

Dopředu jste věděl, že na obhájce vítězství nebudete stačit?
V týdnu jsem prodělal nějakou virózu, ale protože šlo o týmovou záležitost, tak jsem startoval. Dobrý je, že ačkoliv nemám top váhu ani formu, tak mě tělo pustilo do vysokých tepů. Což je pozitivní zjištění.

Traťový rekord z roku 2017 vám zůstal. Asi není snadné se k němu jen přiblížit?
Rozhodně to nedáte z voleje bez přípravy. Já se tehdy přes zimu věnoval cyklokrosu a chystal se na republikový mistrák. Měl jsem za sebou soustředění na Mallorce s Jardou Kulhavým a byl jsem rozjetý.

Před rokem jste opustil scénu horských kol a zkusil štěstí na silnici. Bylo velkým zklamáním, když bylo jasné, že v Elkov Author pokračovat nebudete?
Jasně. Přece jen jde o nejlepší český tým s kvalitními jezdci i programem. Viděl jsem tam šanci posunout se někam výš. Nevyšlo to, ale něco jsem se naučil. Přemýšlel jsem, že se vrátím zpátky na biky, ale potom přišla nabídka od Zdeňka Rubáše do Sparty a plácli jsme si.

S jakými ambicemi vyhlížíte sezonu v novém působišti?
Také Sparta absolvuje spoustu zahraničních závodů – i etapáků z kategorie UCI, kde je možné se v případě úspěchu ukázat. Ale není to jen o mně. V týmu jsou další kvalitní kluci, ať už ambiciózní Stöhrové nebo Tomáš Kalojíros, a jako první bude dát dohromady partu, abychom si byli schopní vzájemně pomoci.

Jak bude vypadat vaše příprava a kdy začnete závodit?
V lednu budou asi převažovat běžky a práce v posilovně. V únoru letíme čtyři lidi ze Sparty trénovat na Kanáry, potom v březnu nás čeká týmové soustředění v Itálii a 26. března už budeme závodit v Rakousku. Sezona bude ale strašně dlouhá. Jedny z jejích vrcholů – mistráky – jsou koncem června a důležité etapáky v Číně nás čekají v září.

AC Sparta Cycling 2019

Jezdci
František HONSA (18)
Petr FIALA (23 let)
Tomáš KALOJÍROS (24)
Rostislav KROTKÝ (42)
Petr MALÁN (23)
Jan RAJCHART (22)
Jan RYBA(23)
Tomáš SCHÜHLER (24)
Michal SCHURAN (22)
Jan STÖHR (27)
Pavel STÖHR (27)
Michal VOLF (18)

Sportovní ředitel
Zdeněk Rubáš