Všech 329 sad medailí bylo rozdáno, všechny cenné kovy s kouskem Eiffelovky našly své majitele. Zbývalo už jen slavnostní zakončení 33. letní olympiády a předání štafety Los Angeles, dějišti příštích her v roce 2028. Do Kalifornie se olympiáda vrátí po 44 letech.
Zatímco kontroverzní zahájení se konalo převážně na řece Seině, která byla kvůli znečištění terčem kritiků, a v jejím malebném okolí, ukončení her se odehrálo tradičně na olympijském stadionu. A nebylo tolik okázalé a provokativní.
Na sociálních sítích během slavnostního zakončení rezonovalo spojení "Merci, Paris" - tedy děkujeme, Paříži. Chválí kde kdo, třeba basketbalová federace, která připomíná, že olympijské mače pod košem sledoval z tribun rekordní počet fanoušků (více než milion). Zaznívá také tvrzení, že šlo o nejlepší hry od Londýna 2012.
Ceremoniál otevřela píseň od Edith Piaf Sous le ciel de Paris z centrálního parku Jardin des Tuileries, kde se nachází balón s olympijským ohněm tvořený z led světel a vodní mlhy. Jako první prošel s olympijským plamínkem směrem k Louvru domácí plavec Léon Marchand.
Olympijským stadionem zazněla v instrumentálním podání francouzská hymna. Následně na plochu nastoupili vlajkonoši jednotlivých výprav. Ta česká měla – stejně jako při úvodním nástupu - vlajkonoše dva, což se nikdy dříve na závěrečném ceremoniálu nestalo. Zlatý kanoista Martin Fuksa nesl národní zástavu společně s bronzovou oštěpařkou Nikolou Ogrodníkovou.
„Když mi to (šéf výpravy) Martin Doktor volal, tak jsem byla fakt dojatá a brečela jsem. Tím, že mám ještě medaili, tak to pro mě bude hrozně moc znamenat,“ svěřila se ještě před ceremoniálem třiatřicetiletá oštěpařka, která právě na Stade de France vybojovala předposlední den her pátou českou medaili.
Během přenosu vypadl zvuk
Sice se neopakoval nepovedený scénář ze zahájení, kdy se česky tým objevil na lodi v televizi dvakrát, technické problémy se ale České televizi zase nevyhnuly. Tentokrát při záběru na české vlajkonoše vypadl komentátorům přenosu zvuk…
„Michal Dusík - Co jsem. Už brzy singl,“ napsal na síť X známý marketingový expert Vilém Franěk.
A to nebyl jediný kiks.
Za vlajkonoši začali vycházet z útrob stadionu ve dvou proudech sportovci. Těm nejúspěšnějším se na krku houpaly medaile. Nejvíce jich bylo z USA. Amerika totiž opět ovládla medailové pořadí zemí.
Češi, kteří byli mezi posledními, se někde zatoulali. Ani hodinu po zahájení se na stadionu neobjevili, zasekli se v dlouhé frontě. Program se režisérovi vymkl z rukou. Organizátoři nečekali, že se nástup výprav tak protáhne a začali improvizovat. Kamery nakonec Čechy vůbec nezabraly, zkrátka se na ně nedostalo a ceremoniál po dlouhých minutách chaosu pokračoval dál.
Předseda MOV Thomas Bach dekoroval nejlepší maratonkyně a čtyři nově zvolení členové MOV za sportovce poděkovali dobrovolníkům. Další část ceremoniálu už patřila umělcům. Na pódiu se objevili akrobaté a tanečníci. Za klavírního doprovodu zazněl Apollónův hymnus a sportovci se bavili při koncertní vystoupení francouzské skupiny Phoenix.
Na potemnělém stadionu se překvapivě objevila belgická zpěvačka Angèle, aby zazpívala píseň "Nightcall" za doprovodu francouzského DJ Kavinského.
V doprovodu Bacha a předsedy organizačního výboru olympijských her Tonyho Estangueta přišlo šest sportovců reprezentujících různé světadíly. Došlo na děkovné proslovy. Následně zazněla olympijská hymna.
Superhrdina v akci
Po předání olympijské vlajky do rukou starostky Los Angeles Karen Bassové zazněla americká hymna z úst zpěvačky H.E.R. A pak už to přišlo. Na střeše stadionu se zjevil americký herec Tom Cruise, který se stal pojítkem mezi Paříží a Los Angeles.
Hollywoodská hvězda se spustila na plochu na laně, vzala si olympijskou vlajku, nasedla na motorku a odjela. Kaskadérský kousek následně doprovodilo předtočené video, na němž hrdina akční filmové série Mission Impossible po seskoku padákem dorazil k ikonickému nápisu Hollywood, jehož dvojité "o" doplnily další tři kruhy do olympijského loga.
Ceremoniál se přenesl na pobřeží Los Angles, odkud zahráli Red Hot Chilli Peppers a Billie Eilish. Chybět nemohl rapper Snoop Dogg, který se stal královsky placeným "maskotem" olympiády v Paříži.
Po koncertu amerických hvězd z pláže se hlavní pozornost vrátila zpátky na Stade de France, aby mohlo přesně o půlnoci dojít k uhašení olympijského ohně. Francouzský plavec Marchand přinesl lucerničkou s plamínkem, který následně sfoukl. Bach prohlásil hry za oficiálně ukončené.
Definitivní tečku obstaral světoznámý hit "My Way" a nad stadionem se rozzářil ohňostroj.
Fotogalerie: Olympijské hry 2024, Paříž, výběr Lukáše Kaboně
Pařížská olympiáda navzdory předpokladům sklidila pozitivní ohlasy i v médiích. Například deník The New York Times označil hry za "triumf ambice" a vyzdvihl proměnu Paříže v "okázalý, efektivní stadion" .
Zahraniční média si všímají jiného přístupu francouzských organizátorů, kteří se vyhnuli nákladným novým projektům a vybudovali dočasná sportoviště poblíž některých z nejznámějších památek metropole.