Rok 2010 bude v kariéře rokycanského kulturisty Michala Trykara zapsán zlatým písmem. Pětatřicetiletý muž s dokonale propracovanými partiemi se několikrát prosadil na republikové úrovni.

„Začínal jsem někdy po sametové revoluci, ale závodně se věnuji tomuhle odvětví dvanáct let,“ zapátral v paměti skromný sportovec. Nejprve závodil za Rokycany, posléze za plzeňské nebo pražské kluby. „Čtyři roky jsem působil v zahraničí a startoval třeba na přehlídkách ve Skotsku,“ doplnil informace Trykar.

Letošní soutěžení odstartoval Michal na šampionátu Čech v Hrádku nad Nisou. Po tvrdé přípravě z toho byla nepopulární bramborová medaile, ale o to větší motivace pro mistrovství ČR v Jihlavě. „Času příliš nebylo, ovšem věnoval jsem tréninkům maximum a vyplatilo se. Ve váhové kategorii do 82 a půl kilogramu jsem získal bronzovou medaili. Jsem na ní hodně pyšný,“ zdůraznil náš vyslanec.

Na přílišné oslavy času moc nebylo. V podzimní termínové listině se totiž ocitly další prestižní akce a znovu stál Trykar na bedně. Bronz ho hřál na Albion Grand prix v Čelákovicích (do devadesáti kilogramů), pak po rapidním shazování hmotnosti obsadil druhé místo při Pražském poháru do 80 kg a úspěšné bylo i jeho vystoupení v Ústí nad Labem. Další cenný kov za druhou pozici vybojoval ve skupině do 82,5 kilogramu. Navíc se tu potkal s mistrem světa Josefem Furinem z Roudnice nad Labem, který triumfoval v celkovém pořadí.

Zmíněné výsledky jsou podloženy minimálně pěti tréninky v týdnu. Jsou zaměřeny na sílu, aerobik a občas přijde ke slovu kolo. „Nedílnou součástí přípravy je vhodná strava. V předsoutěžním období musím mít hodně bílkovin a sacharidů. Reprezentují je kuřecí prsa, krůtí maso, zadní hovězí, vejce a proteinové nápoje. Všechno si přitom platím z vlastní kapsy, takže bych uvítal nějakého sponzora,“ hořce se usmál Michal a připojil e–mailovou adresu pro případné nadšence: michaltrykar@seznam.cz.