Tradice, založená v devadesátých letech minulého století Stanislavem Gabrielem, byla od začátku pojata jako setkání a rekreační jízda s přáteli. Poslední den roku 2022 nebyl výjimkou. „Mezi prvními se zaregistrovali vytrvalci Míla Fryč. Honza Korytár nebo doktor Klanc,“ hlásil za pořadatele z klubu Svobodných demokratů Petr Hlávka.

Poctivě zapsal do účastnické knihy desítky sportovců, aby se vydal na vrchol Kotle, což byla jedna z pěti vypsaných etap. „Já volím cestu do Kamenného Újezdu,“ nechal se slyšet sedmasedmdesátiletý Michal Šůcha. Zkušený atletický trenér vykoukl na svět v roce 1945 a v kočárku ho tehdy prý vozili američtí osvoboditelé. ještě o devět let starší je ovšem jeho kolega Miroslav Kučera, nejstarší aktér ročníku.

V takřka jarním počasí se vrátili do cíle všichni nadšenci z Rokycan, Veselé, Oseku, Hrádku atd. Čekalo je občerstvení v restauraci U Václava a losování cen ze startovních čísel. Ceny mezitím opatrovala věra Lexová a mezi výherce rozdala pozornosti od města Rokycany, ovoce ze Sadů Schwarz nebo cyklistické doplňky od Vratislava Steinera.