STO KILOMETRŮ

První dva rekordy vytvořila skupina mladých plavců, která dokázala štafetovým způsobem nepřetržitě plavat 100 kilometrů. Závodníci to zvládli kraulem za 38 hodin a 25 minut.

Druhý český rekord byl vytvořen při mezičase na 24 hodin, kdy plavci za tuto dobu zdolali 63 kilometrů a 600 metrů.

Věkový průměr všech účastníků štafety činil pouhých 11,4 let. Nejmladším plavcem ve štafetě byla Marie Bělíková, které bylo v den konání akce 9 let, sedm měsíců a 14 dní. Nejrychlejším plavcem ve štafetě byla Dora Andrlíková.

JEN NEREGISTROVANÍ

Netradiční akce se zúčastnili výhradně jedinci, kteří nikdy nebyly členy žádného plaveckého oddílu a tomuto odvětví se tak nevěnují závodně, ale pouze rekreačně na zcela amatérské úrovni. O to je jejich dosažený výkon samozřejmě obdivuhodnější.

Na vytvoření českého rekordu se podíleli mladí závodníci:

Dora Andrlíková, Thea Műllerová, Michal Bělík, Jiří Rejzek, Johanka Janoušková, Adéla Humlová, Tereza Hanzlíková, Tomáš Černý, Barbora Suchá, Jan Liška, Lenka Šašková, Lucie Živná, Julie Kučajeva, Julie Stašková, Marie Bělíková, Nela Zikmundová, Michala Kartýsková, Adam Huňáček, Jan Perk a Luciana Skočilová.

SKVĚLÁ THEA

Další český rekord vytvořila Thea Műllerová. Stala se historicky nejmladším českým plavcem, který kdy dokázal uplavat pět kilometrů fyzicky nejtěžším a nejnáročnějším plaveckým způsobem motýlkem. Vzdálenost dokázala pokořit za 2:35 hodin. V den vytvoření českého rekordu jí bylo pouhých devět let a devět měsíců.

Je potřeba také připomenout, že ostatní stejně staré děti, které jsou sdruženy pod Českým svazem plaveckých sportů a které se tomuto sportu věnují závodně, plavou ve stejné věkové kategorii při závodech stylem motýlek pouze tratě na vzdálenost 25 a 50 metrů.

Z výkonu který předvedla Thea, je tak patrné, jak talentovaný je to plavec. Obzvláště vezmeme li v úvahu to, že se plavání nevěnuje závodně. Vždyť na plavecké tréninky dochází jednou týdně na hodinu.

Thea se také zúčastnila štafety na sto kilometrů, kde z dvaceti závodníků byla druhým nejrychlejším plavcem. Dokázala tak porazit i o pět let starší chlapce.

PĚTKRÁT ŘEZÁČ

Ve vytrvalostním plavání jednotlivců vytvořil pět českých rekordů také Jiří Řezáč, který způsobem prsa dokázal uplavat maratónskou vzdálenost 42 kilometrů a 195 metrů. Rekordy vytvořil také při mezičasech na tratích 10 km, 20 km, 30 km a 40 km.

Na zdolání maratónské trati 42 195 metrů potřeboval Řezáč 16 hodin a čtyři minuty. Všechny rekordy byly zapsané do České knihy rekordů.

Plavci vytvořili v extrémně vytrvalostním plavání od roku 2008 už 89 českých rekordů.

PLAVALO SE V PLZNI

Akce se opět uskutečnili v bazénu SK Radbuza v Plzni, kde vedení klubu vychází plavcům maximálně vstříc už jedenáct let. 100 kilometrová štafeta se uskutečnila také díky podpoře nadace 700 let města Plzně a městskému obvodu Plzeň 3.

Slavnostní vyřazení žáků devátých tříd základní školy TGM v Rokycanech.
Deváťáci z Jižního si zamluvili obřadní síň