Vůně spáleného benzínu je droga. Kdo jí propadne, je ochoten i po probdělé silvestrovské noci vstát, motorku z garáže vytáhnout a na startovní rošt se postavit. Bez jakéhokoliv sáhodlouhého přemlouvání. První den nového roku motokrosových závisláků na Terén sv. Petra dorazilo hned šestadvacet.

Dvacet dospělých motokrosařů, čtyři děti, jezdec na triálové motorce a zastoupení měla i něžná část obyvatelstva. Se svojí čtyřkolkou se k malým motorkám na start odvážně postavila desetiletá Kristýnka Mašková z Erpužic. „Jezdím od šesti, trénuje mě taťka,“ vyprávěla s úsměvem.

Zdroj: Deník/Monika Šavlová

S úderem pravého poledne si to postupně všechny závodní třídy v horní části terénu, kterou pro ně pořadatelé připravili, bez výjimky rozdaly.

„Velcí“ pro nečekaně velkou účast museli jet ve dvou skupinách na pět závodních kol. Z obou skupin se pak jelo závěrečné malé a velké finále. Zkusit jinou trať než jsou běžně zvyklí, dorazili také ostřílení enduráci Jiří Koukolík z Vrbice a Václav Nedvěd z nedalekých Kladrub u Stříbra.

Řev motorů, létající bláto. Tak vypadal novoroční motokros ve Stříbře.Řev motorů, létající bláto. Tak vypadal novoroční motokros ve Stříbře.Zdroj: Deník/Monika Šavlová

Účast si nenechala ujít ani hvězda republikových mistráků Rudolf Weschta. Toho se však ostatní jezdci nijak nezalekli a brousili svými stroji zatáčky a skákali hobly jak o život, ač byla celá akce pojata jako srandamač. Weschta pozici nejlepšího jezdce udržel, za ním dojel Václav Nedvěd a třetí místo vybojoval Jakub Kos.

Rudlof Weschta.
Svrběly mě ruce, jak se mi stýskalo po řídítkách, přiznal Weschta

Svoje dovednosti na akci nepředvedli jen zkušení jezdci, ale i nové naděje motosportu. Novou motorku, kterou mu přinesl Ježíšek, zkusil na trati pětiletý Tomík Válek. Pořekadla „Jak na Nový rok, tak po celý rok“ se držel další z motokrosové omladiny David Hroch. „Hrozně jsem se těšil, ale musel jsem tátu vyhnat z peřin, abychom přijeli včas,“ řekl Deníku.

Zdroj: Deník/Monika Šavlová

David Hroch patří ke zkušenějším z nejmladších jezdců a tak stejně jako vloni vystoupal na bednu na stupínek nejvyšší. Druhý byl Vojtěch Nový a na třetí místo si se svojí čtyřkolkou dokroužila Kristýna Mašková. „Nejelo se nejlíp, to bláto je nepříjemné, hodně mi to klouzalo,“ svěřila se. Jízdu dětí doprovázel nezávodně František Šperl na triálové motorce.

Řádění motorkářů si nenechalo ujít velké množství diváků, mezi nimiž nechyběla ani motokrosová legenda Miloslav Souček. Ten zde se svými přáteli oslavil v plné síle a zdraví neuvěřitelné 92. narozeniny. V řadách gratulantů nechyběla ani taková jména jako je Rudolf Bártl.

Archivní snímky Miloslava Součka.
Mistr Československa Miloslav Souček proháněl svou první motorku mezi stromy