Rallye se v pátek ani v sobotu na Berounsku a na Kladensku nepojede. Zahajovací podnik seriálu Rallye Cup 2009 byl dva dny před startem zrušen. Sobotní plánovaná trasa mezi Bratronicemi, Lhotou a Dolním Bezděkovem by totiž natolik narušila místní autobusovou dopravu, že se na poslední chvíli nepodařilo najít jiné řešení. „O komplikacích jsem se dozvěděl ve středu v půl druhé odpoledne. Dostali jsme podmínku, že všech šestnáct autobusů, které přes trasu v době závodu mají jet, musíme pustit. Z hlediska bezpečnosti a dodržení časového harmonogramu to nebylo možné,“ popisuje situaci ředitel závodu Robert Valečko.

Na řešení a domluvu se společností zajišťující autobusovou dopravu nebyl čas. Trasa už byla totiž jednou změněna. Původní podoba sobotní etapy byla po tragédii při rallye na Valašsku změněna. „My jsme připravili v podstatě v nemožném termínu jinou rychlostí zkoušku, ale bohužel dopadlo špatně,“ litoval Valečko. „Trasa se měnila, protože na Valašské rallye došlo k tragédii a některé obce a instituce měly z akce obavy a nedovolily nám závody v původní podobě pořádat,“ vysvětluje člen organizačního týmu soutěže Oldřich Polák. Od středečního odpoledne tak měl ředitel rallye plno práce, aby o současné situaci informoval všechny posádky a firmy, s kterými organizátoři spolupracují. „Včera jsem spolu se třemi lidmi telefonoval asi sedm hodin, abychom všechny obvolali. Posádky situaci chápou. Překvapily nás svým přístupem, i když to pro ně je velké zklamání,“ uznává Valečko.

Soutěž se přesune na červnovou část rallye cupu. Pořadatelé nyní hledají jiný termín, ve kterém by mohli uspořádat dvě soutěže najednou. „Je to zklamání. Celou zimu jsme se na novou sezónu připravovali. Těšili jsme se na první závod. Navíc jsme v podstatě domácí posádka, známe zdejší prostředí, takže jsme měli i velké šance na umístění,“ popsal Berounskému deníku své pocity jeden ze závodníků Jaromír Kovanda.

Proč vůbec ke komplikacím na poslední chvíli došlo? Po tragické nehodě, která se odehrála 30. března při rallye na Valašsku, využily některé obce, přes které měla trasa závodu směřovat, odvolací lhůtu ke změně stanoviska ohledně povolení uzavírek a akci znemožnily. Pořadatelé se pokusili najít náhradní trasu. „Obvykle soutěž připravujeme dva až tři měsíce dopředu, a to v případě, že se zajišťuje jedna trať. Pokud je jich víc, přípravy se dělají i půl roku dopředu,“ vysvětluje Valečko.

I díky vstřícnosti dalších obcí, kterých se závod dotýkal, se organizátorům podařilo trasu zajistit. S připomínkami ČSAD Kladno si už ale organizátoři rallye poradit nedokázali. „Kdyby na to bylo víc času, tak bychom mohli najít objízdné trasy. V tomto případě by totiž došlo k prodloužení cesty autobusů v takové míře, že bychom museli dělat objížďkové jízdní řády,“ upozorňuje ředitel ČSAD Kladno Ludomír Landa s tím, že trasa závodu byla postavena nejen v pravidelné trase dvou linek, ale i na komunikaci, kudy obvykle vede objížďka. „Závod by pro autobusy znamenal patnáct kilometrů navíc. Taková změna by si vyžádala objížďkový jízdní řád a na to by byl potřeba čas,“ dodává Landa.

S organizací podobných akcí se podle jeho slov setkává často a nikdy takové komplikace nenastaly. „V regionu máme několik motoristických i cyklistických závodů. Bez problému se každoročně domlouváme s organizátory na objízdných trasách. Že bych něco řešil takto rychle, se mi stalo poprvé. Možná, kdyby organizátoři závodu přišli včas, mohli jsme dát návrh na jinou trasu,“ uzavírá Landa.

V případě MaxSport Pneu Erzetka Rallye se ale rychleji jednat nedalo. „Přesto musím konstatovat, že přístup od zástupců obcí byl nakonec vstřícný. Pět dní byla na plán nové etapy krátká doba, ale šlo by to. Obce s novou trasou problémy neměly. Komplikace nastaly s dopravcem, který má právo se k trase vyjádřit. Škoda, že jsme neměli možnost to řešit dřív,“ lituje ředitel rallye a dodává, že na Berounsku se určitě tento závod opakovat nebude.

„Červnová Erzetka je plánovaná na Rokycansku a tam i zůstane. Garantujeme obcím, že je budeme obtěžovat jen jednou za dva roky. Loni jsme vyčerpali asi všechny ostatní varianty. Pravděpodobně se pro letošní závod na Berounsku nenajde jiná možnost, ale rád bych se mýlil,“ uvažuje Valečko. Pořadatelé ještě budou možnosti na letní termíny hledat. Natěšení diváci tak mají stále naději, že rallye se v našem regionu ještě v této sezoně pojede.