Už ve dvacátých letech minulého století se v Rokycanech objevily první kontakty s neposedným míčem v ruce. Oficiálně však oddíl vznikl roku 1934 pod křídly Stadionu. Se smutným pokračováním během II. světové války a návratem na hřiště po osvobození. Česká (dnes s vizitkou národní) házená byla nesmírně populární a zástupci našeho okresního města patřili k elitě. Přebornické tituly v letech 1963, 1964 byly pokračováním triumfů z poválečné doby a jména Vodička, Schwarz, Pazderník, atd. zůstávají pojmem.

V sedmdesátých letech se stále častěji dostávala ke slovu mezinárodní házená a připojily se i Rokycany. Včetně postupu do nejvyšší soutěže a dnes už těžko uvěřitelné jsou třítisícové návštěvy ve stánku u zimního stadionu. Zapotila se tu Dukla Praha i Škoda Plzeň a po sestupu patřily tehdejší Kovohutě k elitě národní ligy.

Sté narozeniny Házené Rokycany

Dnes v rámci regionu válčí muži a s nimi řada mládežnických týmů. Od ligových dorostenců přes mladší a starší žáky až po přípravky. Všechny kategorie se prezentovaly při benefičních zápasech na nedávno otevřené venkovní ploše. Umělý povrch modré barvy si vyzkoušely i legendy a řada návštěvníků si pořídila unikátní publikaci o historii rokycanské házené. Za pomoci pamětníků ji zpracovala ředitelka okresního archivu Hana Hrachová a knihu finančně podpořilo několik sponzorů. Byl mezi nimi bývalý rozhodčí a později renomovaný tenisový sudí Milan Štěrba, který se do Rokycan vrací ze švýcarského Lausanne. Zároveň inicioval výrobu a odhalení pamětní desky jako poděkování všem, kteří se na rozvoji a úspěších rokycanské házené podíleli!