Prestižní podnik kousek od domova vyhrál jednadvacetiletý Jan Rajchart před týmovými kolegy Matějem Zahálkou a Michaelem Kukrlem.

Rajchart zároveň ovládl kategorii do 23 let a Zahálka si upevnil vedení v celkové klasifikaci poháru.
„Jsem ze Svaťáku (Újezd u Svatého Kříže), což je pár kilometrů od Těškova, a vždycky je pěkný závodit doma. U trati taky byla spousta známých a vůbec mě to tu asi sedí,“ říkal odchovanec Author Teamu Stupno, který na silnici zběhl po minulé sezoně ze světa horských kol.

Po talentovaném jezdci sáhl Elkov Author a v jeho barvách teď Rajchart slavil zatím největší úspěch na silnici mezi elitou.
„Už před startem dávali kluci najevo, že by chtěli, abych v Těškově vyhrál. Tak jsem se snažil tu šanci chytit, protože víckrát už by nemusela přijít,“ svěřoval se vítěz.

„Je to hlavně zásluha týmu, ale úspěchu si cením. Začátek sezony se mi moc nevydařil. Přece jen pohyb v balíku je jiný než v terénu, přišly i nějaké pády, ale věřím, že se stále zlepšuju,“ uvedl Rajchart.
Šestikilometrový okruh u Těškova muselo početné startovní pole objet 27krát. Závodu na 162 kilometrů však od startu dominovali jezdci Elkov Author. Už ve třetím kole svižným tempem peloton roztrhali a v cíli bylo nakonec klasifikováno jen 18 závodníků. Ostatní byli po dojetí o celý okruh z trati odvoláni.

„Okruh nepatří mezi nejnáročnější, silný vítr však závod ztížil. Zvlášť mezi Holobkovem a Těškovem je to otevřené, a to jsme využili,“ říkal Rajchart.

Brzký nástup týmových kolegů ale i jeho překvapil. „Kluci za to vzali dřív, než jsem čekal. Vpředu nám ale chyběl Polňa (Jiří Polnický), tak jsme na chvíli zvolnili. Ale jak jsme byli kompletní, začali jsme se na čele točit v jedenácti a už jsme k sobě nikoho nepustili,“ popsal další průběh závodu.
Šest kol před cílem bylo z trati staženo i posledních jedenáct borců jedoucích za vedoucí skupinou, v té době čítající oněch 18 závodníků.

„Závod jsme kontrolovali a pět kol před cílem jsme znovu zaútočili. Vpředu s námi zůstal už jen někdo z Favoritu Brno, ale na finiš neměl šanci,“ říkal Rajchart.
Své vítězství zatím neslavil. V závěru týdne ho totiž čeká závod v Maďarsku ze série Visegrádské čtyřky.
„V pátek (zítra) mám zároveň narozky, tak si s kluky dáme po večeři skleničku a půjdem spát. Na posezení bude čas snad po červnovém mistráku ve Varech a v Plzni,“ poukázal Rajchart na jeden z vrcholů sezony.

„Budu se chtít ukázat už při časovce ve Varech, protože potom v Plzni půjde týmu o velký titul. A když chceme porazit naše nejlepší profíky, musí jít vlastní ambice stranou,“ prohlásil mladý závodník do 23 let.
Na nadcházejícím Závodu míru právě této kategorie by také Rajchart rád reprezentoval. „Těškov byl posledním závodem, k němuž se bude přihlížet. Tak uvidíme,“ řekl Jahoda, jak se mu přezdívá.

Kalas Cup pokračuje v červnu závodem v Blatné.

Výsledky Mezinárodní trofeje Rokycan: 1. Rajchart 4:01:03 hod., 2. Zahálka, 3. Kukrle, 4. Konwa stejný čas, 5. Černý -8 s, 6. V. Hačecký -18, 7. Polnický (všichni Elkov Author), 8. Hampl (Favorit Brno) oba stejný čas.