Kopná je pro mnohé posádky a fanoušky nejen ze Zlína považována za vrchol sprintérské sezóny. Jak vnímáš tamní tratě, organizaci a atmosféru?

Na Kopnou jsem se hodně těšil. Těžké tratě mi vyhovují podstatně víc než rychlé. Určitě je to vrchol sezóny, ale teď se o něj podle mého názoru dělí s Lužickými Horami. Je vidět , že obě soutěže dělají lidé, kteří ví co je rallye. Kvalita organizace se ukázala hned na první RZ. Po nepříjemné havárii se jela volným průjezdem, ale na další pokračování to nemělo vliv. A to i přes další velké zdržení na RZ 4. Samozřejmě bylo nepříjemné čekat a pak startovat na studených pneumatikách , ale to pořadatel neovlivní. Hlavní je, že se nikomu nestalo nic vážného a i stav Pavla Švajdy se prý zlepšuje. Přeji mu brzké uzdravení.

Po velmi smolném vstupu do sezóny jste s Petrou poprvé letos spatřili cíl. Mohl bys zhodnotit soutěž z tvého pohledu?

V Lužických Horách nás zastavila porucha a v Tišnově jsem byl rychlý do odbočení a urazili jsme kolo. Na Kopnou jsme tedy odjížděli s jediným cílem – dojet. Začali jsme velmi opatrně a postupně jsme chtěli zrychlovat. Bohužel nás trápilo přehřívání motoru, takže na RZ Kopná jsme po vystoupání do kopců sjížděli dolů na půl plynu aby se motor ochladil. Mezi každou RZ jsme dolévali vodu. Rád bych poděkoval našim fanouškům Honzovi, Ivanovi a Robertovi za dovezení vody na pití. Ta naše skončila v chladiči. Jinak to byla krásná soutěž plná zrádných míst. Vypadalo to na souboj s Ivou Víchovou, ale nakonec jsme se soustředili na dojetí. Iva opět dokázala, že kůži nedává zadarmo a ještě to s ní bude zajímavé.  Každopádně si zaslouží pochvalu za výkon, který předvedla.

Ve výsledcích je u vašeho času penalizace 10 vteřin. Zaslechl jsem, že ne vše okolo ní ale probíhalo zcela správně.

Dostali jsme ji na RZ 1. Petra dobíhala do časovky, ale nestihla to, protože kolem aut se nedalo ani projít , natož běžet. Musela to obejít přes louku stejně jako spolujezdec Divokého. V časovce to uznali a řekli, ať to nahlásíme v časovce a na ředitelství a že nám ji vymažou. Obojí jsme udělali , ale stejně nám zůstala. Nakonec by nám to stejně nepomohlo , ale je to asi jediná věc, kterou bych soutěži vytkl. Nemuseli ji smazat, prostě jsme tam byli pozdě, ale ani nám nikdo neoznámil výsledek, ačkoliv to slíbili.

Dále mi vadí, ale to je případ všech soutěží, že začátečníci jsou v podstatě diskriminováni. Například přejímky od nejvyššího čísla znamenají, že nováček, který si rozpis píše mnohem déle než špička, už musí být na přejímce ve 14 hod. A to nemá spoustu mechaniků, takže tam musí osobně auto dovézt. Při seznamovacích jízdách jde chvílemi o život, protože hodně posádek podstatně překračuje rychlost. Když se v prvním průjezdu na nováčka nalepí auto a ještě troubí, tak kouká jak rychle uhnout a snadno přehlédne něco důležitého. Dodržování rychlosti by se mělo víc kontrolovat a tvrdě postihovat. Pak se divíme, že obce nechtějí povolit průjezd, ale ani se jim nedivím.

Osobně se snažím rychlost dodržovat a hlavně v obci si dávám pozor. Netvrdím, že nikdy nepřekročím limit, ale je rozdíl mezi jet šedesát nebo sto dvacet. Nechápu, proč mají některé posádky na seznamovačky auta se špérou a rámem. K čemu ho potřebují? Povolil bych jen lyžinu a sportovní tlumiče. Zákaz jízdy v protisměru je také až na výjimky zbytečný. Na Kopné ho chápu , ale třeba v Pačejově, Tišnově a dalších soutěžích, kde se jezdí na normálních silnicích by to při dodržování rychlosti neměl být problém. Stejně tam potkáváme i „normální“ řidiče. Většina jezdců volá po tom aby se FAS choval tak jak má a já osobně křičím hodně, ale musíme začít u sebe.

V galerii Petra Sagnera se objevila velice atraktivní fotka ze závěrečného průjezdu RZ Kopná II. Zkus popsat situaci jež napomohla vzniknutí snímku.

To je z levého odbočení v místech, kde byla dřív šotolina. Byl jsem dlouhý na brzdy a auto se stočilo doprava , takže jsem ho ručkou musel nasměrovat na druhou stranu. Fotka je z toho pěkná, ale jinak bych si za to nafackoval Měli jsme víc krizí než za všechny závody dohromady, ale jen jedna byla vážnější. Snažím se jít později na brzdy a přidat na agresivitě. Z části se to daří, i když méně než bych si přál. Nejvíc mě trápí to, že v těžkých úsecích jsem zrychlil, ale v rychlých zaostávám. Asi si budu muset víc obrnit srdíčko.

Po šestibodovém zisku ve třídě A5 jsou před soutěžáky další dva sprinty v rychlém sledu. Uvidíme Tě na jejich startu? A jaké jsou plány a ambice do dalšího průběhu sezóny?

Určitě. Pojedeme Pelhřimov, Prachatice a Pačejov a protože nechceme přetrhnout šňůru závodů začínajících na P, vynecháme poslední dva sprinty a svezeme se v Příbrami. Bude to náš první dvoudenní závod, tak jsem zvědavý jak nám to půjde.
Ambice jsou držet se na špičce mezi úzkými felíciemi a bodovat. Na kity nemáme, to je jasné, takže výš nepomýšlíme. Nejsem Peťan Brynda.

Jsi známý jako velmi otevřený člověk a několikrát jsi se už zapojil do debaty ohledně vznikající asociace jezdců. Mohl bys přiblížit svůj pohled na věc?

Nevím jestli jsem ten pravý, kdo by měl něco takového hodnotit . Ale pravdou je, že po počátečním nadšení jsem spíš zklamaný. Setkání jezdců se plánují na velké soutěž , i když na sprintech se sejde mnohem víc jezdců. Slíbené informace z výsledku setkání nepřišly, místo toho tři věty tady na ewrc. Na můj dotaz také nikdo neodpověděl . Takže to na mě působí jako asociace pro velké kluky a s námi se opět nikdo bavit nebude. V diskuzi mi někdo řekl, že nemohou odpovídat na každý dotaz. To samozřejmě chápu, ale Roman Kresta by se odpovědi určitě dočkal. Po tragédii v Třebíči se začalo volat po asociaci. Ale například před Kopnou vydal přípravný výbor prohlášení, že se tam můžeme podepsat. A možná to půjde i později, což vyznělo jako teď, nebo nikdy. A protože si nerad nechávám něco diktovat, tak jsem nepodepsal. Ale nepadlo ani slovo o tom co se vlastně má podepsat.

Asociaci vítám, ale zatím nikdo neřekl jakým způsobem a čeho chtějí dosáhnout. Také myslím, že základem je, aby asociaci respektoval FAS. Pokud ne, tak nemá smysl. Závěr je, že vyčkám, jestli to bude mít hlavu a patu, v což pevně doufám a pokud ano, tak rád podepíšu. Moje představa je, že asociace by měla dohlížet na oboustranné dodržování pravidel a zastoupit jezdce v případě problémů. Jednalo by se bez emocí a jistě by to přispělo k urychlení rozhodnutí. Třeba v případě Honzy Šlehofera by byl zásah asociace na místě. Tohle udržování v nejistotě je nefér a je mi Honzy líto. Osobně jsem přesvědčený, že nepodvádí a kdo se diví jeho časům, ať se jde podívat jak jede.

Chtěl bych poděkovat sponzorům, skvělému týmu MONTCAR autosport za vynikající zázemí a Petře za odvahu se kterou vedle mě usedá. Speciální poděkování patří i těm, kteří dočetli rozhovor až do konce. Jsem smířený s tím, že ohlasy na tento rozhovor budou různé. Hlavně očekávám to, že kritizuji, ale jezdím pomalu. Chtěl jsem tím poukázat na to, že i ti , kteří nejedou o bednu a v podstatě je nikdo nezná jezdí s láskou k rallye, platí úplně stejné startovné a poplatky za licence a mají právo na svůj názor a stejný přístup jako mistr republiky.

Vlastimil Resk, Daniel Géc