„Máme s přítelkyní staršího fiata a poslední dobou jen platíme za opravy. Rádi bychom si pořídili něco novějšího, ale naše možnosti jsou momentálně velmi omezené kvůli mé dlouhodobé nemoci,“ svěřil se David Svoboda, který si chtěl vybrat jiné vozidlo v autobazaru. „Bohužel ,si ale na něj ani nemůžeme vzít úvěr. Nevím, jak to totiž dopadne v práci až ukončím neschopenku,“ doplnil.

Autoprodejci potvrzují nižší zájem o koupi ojetin, i když zlevnily až o desetitisíce korun. „U nás poptávka hodně klesla od prosince. Oproti předchozím rokům, kdy zákazníci běžně žádali půjčky na auta, je to teď spíš výjimkou. Lidé si nyní navíc dávají obrovský pozor, jaký vůz kupují. Obávají se špatného rozhodnutí a často s sebou vozí mechanika,“ řekl Daniel Goubej z plzeňského autobazaru Bob a Tom.

Sitauci navíc zkomplikovaly poplatky za převod automobilů, které nesplňují emisní limity Euro 3 a níže. „Lidé nemají zájem o levná starší auta. Ti, kteří nějaké mají, si ho nechávají, dokud jezdí. Pořídit si totiž dneska vozidlo třeba za deset tisíc znamená připlatit si ještě dalších deset za ekologickou daň,“ sdělil Zdeněk Svejkovský, majitel rokycanského Autocentra.

Jaký je váš názor na současnou problematiku, která se týká nákupu a prodeje aut? Své postřehy piště do diskuze pod článkem!

M. Šmejkalová, G. Karníková