Letošek v tomto směru přinesl překvapení. „Čtyřicítka brigádníků je uvnitř, dalších šedesát čeká za branou a pořád se ptají další. Záznamy už překročily stovku,“ objasňoval Richard Schwarz. A to podle něj ještě i vloni byl s obstaráním potřebného množství česáčů problém. Přetlak nabídky sezónních sil zaznamenali v plantážích poprvé za historii jejich trvání. „Ozvaly se nám snad všechny pracovní agentury z kraje, které sem vozí Ukrajince, Slováky, Mongoly… Nabízejí jakékoli množství a kdykoli,“ dodal Schwarz.

Změnu vidí i v tom, že dříve tvořili tým česáčů hlavně důchodci. Teď je v něm hodně mladých. Lidí hned po škole, kteří ještě nesehnali práci. Naproti tomu ale i těch, co o ni přišli. Co se týče věkové skladby, podle vedení sadů se jedná o všehochuť. „Dost se nás tu sešlo takových, co máme chvíli do důchodu a o trvalejší zaměstnání nezavadíme,“ uvedla sedmapadesátiletá Dana.

Její kolegyně, co se představila jako Eva, dodala: „Když vidíte, jak ceny stoupají, a jste nezaměstnaní, to nikomu nepřeju… Pak byste ale pochopili, jak jsem za tuhle brigádu ráda.“ Česáči si mimo jiné pochvalovali také pěkné počasí.

Za něj jsou rádi i majitelé sadů. „Kvůli sklizni je to určitě dobře. Kdyby to podobně šlo i nadále, do konce října máme úrodu pod střechou. Na druhou stranu, pokud zaprší, prospěje to velikosti plodů,“ vysvětlovala Jitka Schwarzová.

Úroda je dle vranovských sadařů velmi slušná, ale suché léto se na růstu jablek podepsalo. Posteskli si trochu, že obřích plodů, některými žádaných, není takové procento, jaké by potřebovali.

Momentálně se sklízejí rubíny, bohemie a šampiony. Celkem by mělo být na výběr ze dvacítky odrůd, včetně nejpozdnějších idaredů a goldenů, s jejichž česáním se počítá až koncem října. 

O skladbě druhů víceméně rozhoduje velkoobchod. „To je to, co nás živí. Ve chvíli, kdy o odrůdu přestane mít zájem, ta se pro pěstitele v našem měřítku stává mrtvým jablkem,“ uvedl šéf vranovských plantáží Richard. Přitom stromy žádaných druhů je efektivní vysazovat po stovkách, ne po jednotlivých e– xemplářích. Navzdory všemu ale kvůli maloodběratelům, nakupujícím v sadech, větší šíři nabídky zachovávají.

Pokud se letos zahrádkáři jabloním plně nevěnovali, zaplakali nad sklizní. Poznatky z různých míst okresu se shodují. Největší pěstitel tohoto sortimentu ovoce ale o zdražování neuvažuje. „Budeme se pohybovat v relacích loňského roku, možná i trochu nižších, to znamená od 5 do 18 korun,“ informoval Schwarz.

Pokud jde o výkupní ceny určované velkými obchodními řetězci, ukáže je teprve říjen. Hodně bude záležet také na úrodě v sousedním Polsku, kde je produkce jablek hodně dotovaná. Svými cenami pak další pěstitele odrovnávají.