Na plantáži se nyní denně činí asi čtyřicet česáčů. Každý podle Schwarze načeše 700 až 750 kilogramů jablek. V přepočtu to znamená, že sedmdesátitisícový sad jabloní vydá za den přibližně 25 až 30 tun ovoce.

„Ještě tak měsíc bude pořádný frmol. Momentálně sklízíme odrůdy Rubín, Bohemii a Šampion. Brigádníků je dost, letos jsme dokonce měli přetlak zájemců. Samozřejmě ale bylo třeba dobře zaplatit, aby přišli,“ objasňuje Schwarz. Platí se zhruba koruna za kilogram. „Zima či horko při česání nevadí, s těmi se vyrovnáte, daleko horší je vítr a déšť,“ míní brigádník Jiří Šedivec. Trochu prý zlobí vosy, ale není to tak zlé.

Cenu jablek na trhu, jak shodně s Vranovskými potvrdil i Josef Vačkář, vedoucí těnovických plantáží, budou opět diktovat velkoobchodní řetězce. Tuzemští pěstitelé předpokládají, že svou roli ve výkupních cenách zase sehrají dotovaná jablka z Polska a způsobí snížení jejich zisku.

Obávají se dokonce, že řetězce od nich budou ovoce brát za méně než loni. Známé už jsou ceny, za které v maloobchodním prodeji přímo u pěstitelů spotřebitel ovoce dostane. Jablka dvojkové kvality by se podle Schwarze měla cenově pohybovat mezi šesti až 10 korunami, jedničková od 10 do 16 korun a výběrová v rozmezí 16 až 20 korun za kilogram.

Část úrody z Břas poputuje do moderních skladů plantáže, kde vydrží dlouho čerstvá. O zbytek se podělí velkoprodej, už zmíněný maloprodej (přímo na místě) a moštování. „Pro něj využíváme plody menší – tedy nižší kvality, ale samozřejmě jakostní. Moštuje se vždy v pátek a sobotu, tento víkend začínáme,“ uvedl Schwarz. Vyrábějí také jablečnou pálenku, ale z dovezeného. Z vlastní úrody pálit nesmí, protože mají statut pěstitelské pálenice, která je službou zahrádkářům.

V současnosti je sklizeň na vranovských plantážích asi v polovině. Odrůdy, kterých letos na trh dodají dohromady 22, zbývá dočesat méně. Nejpočetněji mezi nimi budou zastoupené hlavně pozdní odrůdy Idared a Golden Delicius.