„Ztráta se pohybuje kolem čtyřiceti procent. Ale hlavně je o jablka zájem, takže ekonomický výsledek nebude tak špatný,“ dodal.

O sobotách se na parkovišti v areálu skladů těžko hledá volné místo. „Zatím jezdí hlavně lufťáci, ale teď už chalupy zazimují a bude to slábnout,“ vysvětlil sadař.

Přestože úroda byla letos slabší, mají zákazníci lepší výběr než loni. „Nabízíme osm odrůd ve dvou jakostních kategoriích v přijatelných cenových relacích,“ uvedl Schwarz. Pět odrůd v nejdražším tzv. výběru je za dvacet korun, ostatní jablka stojí od 10 do 18 korun za kilogram.

„Lidé mají zájem i o méně kvalitní jablka, a tak jsme bohužel museli skončit s moštováním. Není z čeho,“ říká ovocnář. Také v palírně ruch pomalu utichá, hlavní vlna příjmu ovoce je pryč.

Klid však v sadech v žádném případě nepanuje. „Dokončili jsme postřiky proti přezimujícím škůdcům. Smyslem je, aby listí rychle spadlo, zetlelo a nevytvářelo se tak prostředí pro nejrůznější škůdce. A už pomalu začínáme se zimním řezem stromů. Prostě sezona skončila a už se připravujeme na novou,“ uzavřel Schwarz.