Celé čtvrtletí letošního roku společnost, dodávající komponenty i pro ekonomickou recesí nejvíce postižený automobilový a stavební prů– mysl, zaznamenává 30 až 40 procentní propady zakázek. Deníku to sdělil mluvčí Miroslav Slaný. Dodal, že přesto se s odbory podařilo sjednat novou kolektivní smlouvu na letošek. „Vzhledem k probíhající krizi neřeší otázku mzdového vývoje, ale zaručuje dělníkům nové výhody,“ konstatoval.

Jiří, který si s ohledem na situaci přál zůstat v anonymitě, říká: „Výhody by mě zajímaly, až pokud budu mít jisté zaměstnání a výši platu. Zatím se pořád propouští.“

„Bohužel, během posledních čtrnácti dnů muselo Železárny Hrádek opustit 22 zaměstnanců, což je deset procent z celkového počtu. Pokud jde o další propouštění, záleží na vývoji zakázek,“ informoval Slaný.

K udržení zaměstnanců by podle rozhodnutí vedení holdingu měly posloužit také ekologické investice za třicet milionů. Jejich cílem je totiž i co nejvíc uspořit fixní náklady a zefektivnit výrobu.

„Při uskutečňování úsporných projektů, jakým je třeba i sestěhovávání výroby na menší plochu, se zároveň snažíme v maximální míře využívat i vlastní pracovníky, kteří by jinak neměli práci,“ říká Róbert Harman, manažer technického rozvoje. Příkladem je třeba sestěhovávání výroby na menší plochu.

Kvůli minimalizaci výpovědí pro kmenové zaměstnance přišly první na řadu externí společnosti, například ostraha. Na uvolněná místa holding přesunul své pracovníky. Zbavil se také všech agenturních zaměstnanců a veškeré práce, na které se dříve najímaly externí firmy, už také vykonávají vlastní zaměstnanci. Ať jde o údržbu areálů či technologií a výrobních zařízení.

V Hrádku zahájili také projekt optimalizace osvětlení v halách.Má spořit elektrickou energii i režijní náklady. Další miliony holding investuje do kompletních rekonstrukcí žíhacích pecí. „Potom uspoří až 30 procent spotřeby plynu,“ tvrdí Slaný.

Železárny také spotřebovávají méně plynu díky využívání odpadního tepla z parní kotelny na ohřev mořících lázní. Plyn šetří i nahrazení zásaditého odmašťování kyselým.

Hrádečtí rovněž spustili novou kompresorovou stanici za 2,5 milionu korun. Vodu by mělo ušetřit zokruhování chladícího systému elektrických obloukových pecí.

Pokud přes opatření dojde k výpadku výroby, pobírají pracovníci krácenou mzdu ve výši 65 procent. „Do práce lidé chodí podle množství zakázek, omezení se liší provoz od provozu a zaměstnanců se dotýká střídavě,“ uvedl Slaný.