„Odešel jsem do Čech za lepším, když v Tesle Tropkov, kde jsem dělal, najednou propustili asi dvě stě lidí. Nechtěl jsem do ciziny. Čechy, i když jsme se rozdělili, mi tak pořád nepřipadají. Je to stejné, jako když jsem tu vojančil – sloužil – v Zábřehu. Česky umím, ale jak je slyšet, občas se mi slovenština do řeči vloudí,“ vysvětloval s úsměvem.

Do Rokycan přišel před pěti lety na doporučení kamaráda. Zaměstnal ho závod SMS CZ, který se orientuje na výrobu zemědělských strojů. „Máme zhruba sto čtyřicet zaměstnanců a vývoj hospodářské situace nás přiměl ro– zloučit se s dvanácti. Jednalo se o zahraniční dělníky, pracovníci to byli dobří. Telefon máme na všechny a jestli se okolnosti zlepší, rádi bychom je získali zpět,“ uvedl spolumajitel firmy Miloslav Budín.

„Je mi docela líto, že odcházím. Rokycany, a vůbec celý region, se mi líbily,“ vyznal se Kaščák. Poznával krajinu přes cykloturistiku a hlavně kopanou. Jožo je totiž fotbalový sudí. Do svazu zašel hned poté, co se v novém působišti trochu rozkoukal, a nabídl své znalosti. Komise rozhodčích ho následně prověřila a vzala. „Osvědčil se, byl na něj spoleh,“ řekl Deníku její předseda Jaroslav Klíma.

„S hráči ani publikem jsem neměl problémy. Občas sice na mou adresu zaznělo: ´Jdi si pískat do Košic,´ po utkání však emoce vychladly a přiznali mi správnost zákroku. Víte, diváci jsou všude stejní. Nějaký křikloun se vždycky najde,“ hodnotil sudí.


Přes sport se seznámil s řadou lidí. Spokojený byl i v kolektivu na pracovišti a se svým zaměstnáním. „Ačkoli se vracím vlastně domů a k rodině, s níž jsem travil měsíčně tak týden – za cenu odpracovaných dvanáctek a sobot tady – tak mě čeká těžší období. Peníze sice ještě do června nějaké dostávat budu, protože mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale všechno utáhnout bude problém,“ mínil Kaščák.

Po příchodu do Čech našel práci dvojnásobně honorovanou, než měl dosud. Pochvaloval si i výhodný poměr mezi kurzem měn, který klesl až přijetím eura na Slovensku.

„Dělal jsem na živnost, tu jsem teď na čas přerušil. Zrovna dneska jsem se v živnostenském úřadě radil, jestli má cenu si ji vůbec nechávat, nebo ji zrušit. Nevím, co bude dál, nemám zatím příslib zaměstnání. Zkoušel jsem se poptávat i jinde, ale nepřibírají. Mrzí mě, že jedna šance mi unikla. Zrovna jsem totiž byl na Slovensku, kvůli pohřbu v příbuzenstvu, když se naskytla. Vrátil jsem se obratem, ale už byla pryč. Doma také situace nevypadá růžově, závody proupouštěly víc než tady,“ posteskl si.

O práci tedy zatím jasno nemá, ale životní optimismus mu pomáhá zvyšovat kopaná. Mezi lidmi, kteří mají podobný zájem, se prý vždycky všechno lépe nese, a tak už kontaktoval Ondavský fotbalový svaz. „Manželka mi říká: ´Slíbil jsi, že budeš pískat do padesáti, a to ti už bylo.´ No jo – já na to – ale cítím se spíš na pětačtyřicet, takže mám ještě tak pět let k dobru,“ smál se Kaščák a dodal: „Vidíte, že pomyšlení na sport pomáhá.“

Ztráta zaměstnání ho mrzí, ale doufá, že hospodářská situace se snad trochu zlepší, a potom by se chtěl vrátit.

Rokycanský závod Euwe Eugen Wexler, orientovaný na automobilový průmysl, už je takovou „první vlaštovkou“ naděje. Po vlně z konce prosince a ledna, kdy byl kvůli váznoucím zakázkám nucen snížit počty lidí, v únoru už ve dvou etapách pracovníky nově nabíral. Zvýšení výroby nyní očekává i závod Borgers. Ekonomický ředitel Lubor Šabacký nám řekl: „Od dubna některá pracoviště ze zkrácené pracovní doby přejdou na normální provoz a předpokládáme i částečný nábor nových zaměstnanců za ty, jichž nás v zimě situace přiměla se zbavit.“