Silná konkurence, odliv zákazníků nebo objednávky publikací přes internet, to jsou nejčastější důvody, kvůli kterým obchodníci končí svou živnost. „Myslím, že pokles zakázek je úplně všude. Ani nám se nevyhnul,“ sdělila Milada Holá, vedoucí rokycanské Knihy. „Zákazníci ubývají hlavně kvůli silné konkurenci v Plzni. Díky soupeřivosti jednotlivých obchodů tam mohou nakoupit levněji,“ zdůvodnila Holá.

Jedním ze současných trendů je nákup přes internet. „ I my objednáváme zákazníkům knihy tímto způsobem. Nevýhodou ale je, že knihu si nemůžete prohlédnout nebo prolistovat, což v kamenném obchodě jednoznačně jde,“ vysvětlila vedoucí Knihy. Obchodníci se ale také setkávají s klientským nešvarem. Do krámku lidé sice přijdou, ale jen „na koukačku“. „Zboží si prohlédnou, zeptají se na to, co potřebují, ale málokdy něco koupí,“ uzavřela Holá.

Názory na samotnou budoucnost tištěných knih se liší. Někteří hovoří o její krizi, jiní se domnívají, že tato silná tradice jen tak nezanikne. Jisté ale je, že na Rokycansku se spíše přibližujeme k druhému názorovému táboru.