„V loňském roce nastal boom. Přišla totiž krize a většina – ve snaze ušetřit – vyměnila moře za vodu. Letos je poptávka trochu slabší. Krize sice trvá, ale lidé si už zřejmě zvykli a žádají opět převážně moře,“ je přesvědčený Bohumil Pražák z půjčovny Dronte, která působí hned na několika místech v republice. Míra zájmu však podle něj záleží také na lokalitě a klimatických podmínkách.

Na nedostatek poptávky si nestěžuje ani Pavel Adamec, majitel půjčovny ve Zvíkovci. „Fungujeme teprve třetí rok, ale už se dostáváme do povědomí lidí a zájem o naše služby je čím dál větší. Po sezóně máme dokonce v plánu přikoupit další lodě,“ uvedl.

Jednou z těch, která pravidelně vyráží se svými bývalými spolužáky na vodu, je i Jitka Brejchová. „Těch, kteří tímto způsobem tráví svoji dovolenou, si myslím, přibývá. Za totality se nikam vycestovat nesmělo, pak se otevřely hranice a všichni jezdili k moři. Teď už se nabažili a hledají i jiné možnosti,“ míní mladá žena. Letos se chystá s partou pokořit Otavu. „Lodě i s příslušenstvím si pokaždé půjčujeme. O velkém zájmu svědčí jistě i to, že než je na daný termín seženeme, musíme obtelefonovat i několik provozoven a třeba i měsíc dopředu,“ doplnila.

Půjčovny většinou poskytují kompletní vybavení, tedy lodě, barely, pádla, vesty, popř. i speciální pomůcky. Sami vodáci by podle odborníků neměli zapomínat na pokrývku hlavy, vhodné boty do vody, opalovací krémy a pláštěnku. V horkých dnech je také důležité dodržovat pitný režim, nikoliv však s alkoholem.