Letošní úroda bude podle majitele sadů Richarda Schwarze dobrá, i když pod povětrnostními přemety kroutí hlavou: „Počasí se chová slušně řečeno divně. Srážkově v normálu, jenže to, co jindy spadlo za celý měsíc, teď napršelo během dvou hodin. Postřik proti houbovitým chorobám tím ztratil na účinnosti, což pro nás znamená další náklady. Ale kroupy se nám až na jednu výjimku, a to ještě okrajovou, vyhnuly. Kolegové v jiných regionech dopadli mnohem hůř. V jižních Čechách jsem třeba viděl holé stromy a prudkým deštěm rozpůlená jablka.“

Každopádně přibylo i zde ovoce na průmyslové zpracování a z odhadovaných osmi set tun jde o dvacet až třicet procent. Především v Rakousku a Německu vzniká jablečný koncentrát s využitím pro léky, šampony nebo džusy. Část strupovitého ovoce směřuje do zoologické zahrady v Plzni, s níž Vranovští spolupracují celý rok. Rovněž ve firemní moštárně začíná být rušno a o zdravý nápoj je obrovský zájem.

Zhruba za čtrnáct dnů se brigádníci začnou věnovat odrůdě James Grieve, která vydrží déle než zmíněné letničky. A začátek září odstartuje skutečný vrchol sklizně s finišem na sklonku října. Šampiony, Rubíny, Idaredy, to jsou osvědčené značky, které si konzumenti oblíbili. „Máme zde dvacet druhů a každý z nich ve dvou až třech jakostních skupinách,“ dodal Schwarz.

Zkouší to i se švestkami, což je ale běh na dlouhou trať. Přesněji na vyhodnocení po pěti až šesti letech. Odrůd je několik a Vranovští prověřují, jak si ve zdejších podmínkách povedou. „Zrovna tenhle strom je tak obsypaný, až se některé větve zlomily,“ upozornila nás brigádnice z Oseka Anna Mošnová.

Samostatnou kapitolou je odbyt. Přibližně pro třetinu úrody si zákazníci jezdí přímo do areálu. Mají možnost výběru, solidní ceny a pro společnost to přináší peníze na ruku. Větší část koláče ovšem putuje do obchodních řetezců.

„Je to vlastně o sňatku chudého s bohatým. Velkoodběratelé si mohou diktovat vše. Od ceny, množství přes termín dodávek. Jenže zatím jinou variantu nemáme,“ dodal šéf obřího komplexu. Věří, že i letos bude využita pálenice, do níž malopěstitelé dovážejí především třešně a švestky, aby jim zde vyprodukovali pití pro skutečné znalce.