„I když dodavatelé zdražili, ceny máme stejné jako loni a snažíme se je udržet. Staří lidé odcházejí a mladí na hroby nechodí nebo si výzdoby vyrábějí sami,“ je přesvědčená Zuzana Káclová, majitelka Květinářství na Malém náměstí. Útraty za dušičkové zboží podle ní utlumují také polští obchodníci, kteří nabízejí levné umělé věnce.

Změnu nákupního chování hodnotí stejně Pavla Šmatláková z mirošovské prodejny Ovoce – zelenina – květiny. „Myslím si, že zákazníků oproti předešlým letům ubylo. Začali si kupovat přízdoby v supermarketech, kde je pořídí za pár korun, a vazby si zhotovují sami,“ sdělila. Ani tady s cenami nehýbali.

Jana Hamplová je právě jednou z těch, která dává přednost vlastní výrobě. „Vyjde mě to skutečně levněji, ale hlavně se mi to zdá citlivější, než se přihnat na poslední chvíli do obchodu a něco tam popadnout. Pokaždé vzpomínám na své blízké už při tom zhotovávání a výsledek mě těší, byl dělán s láskou,“ svěřila se.

Dušičky přesto patří podle květinářů k obdobím s většími zisky. „Lidé mají nejvíc zájem o živé květiny, přírodní vazby, nazdobené misky,“ uvedla majitelka stánku Alena Hanzlíčková. Očekává, že se hlavní nápor zákazníků dostaví těsně před Dušičkami, tedy koncem týdne.

Památka zesnulých připadne na neděli 2. listopadu. Tento svátek, kdy se projevuje úcta k mrtvým, láká však ke hřbitovům také zloděje. „Je jim dobře znám fakt, že mnoho lidí nechá bez dohledu své kabelky a přířuční zavazadla odložená na sedadle uvnitř vozu. Je jen otázkou nepatrné chvilky, kdy rozbijí okno a věci z auta odcizí,“ varuje policejní mluvčí Jana Tomková.

Policisté proto budou v těchto dnech kritická místa ve zvýšené míře kontrolovat. Podle mluvčí by však měli návštěvníci hřbitovů dodržovat základní preventivní opatření. „Auto vždy zamykejte, zavírejte okénka a zavazadlový prostor. Nenechávejte uvnitř klíčky, doklady od vozu a žádné věci na viditelném místě. Využijte zabezpečení, kterými jsou vybavena autorádia,“ doplnila.