Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malá kina bojují o přežití

ROKYCANSKO - V současné době má zelenou trend otevírání obrovských nákupních center. Zákazník zde nalezne „vše v jednom“ – obchody, restaurace, herny a kina. I v našem blízkém okolí najdeme taková místa. V Plzni jsou nyní v nákupních centrech dvě multikina. Jejich otevření vedlo nejen ke zrušení několika plzeňských kin, problémy mají i ostatní malá kina v okolních obcích.

10.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jan Rotrekl

Na Rokycansku jsou v provozu kino Monteko v Rokycanech, dále pak kina ve Zbirohu, v Mýtě a letní kino v Hrádku. I na nich se provozování multikin podepsalo. Kino ve Zbirohu, které promítá dvakrát týdně, a to vždy ve středu a v sobotu, začalo s projekcí v roce 2002. Jeho provozovatel Josef Štícha nám potvrdil, že návštěvníků přichází rok od roku méně. Přičítá to právě rozmachu multikin, kde se konají premiéry a nové filmy jsou zde prakticky okamžitě. „I když se snažíme filmové novinky nabídnout divákům co nejdříve, rychlosti multikin se stejně vyrovnat nemůžeme,“ sdělil Štícha.

S problémem nízké návštěvnosti se potýká i rokycanské kino Monteko. Zde se hraje ve čtvrtek, v pátek a v sobotu večer. Někdy je projekce doplněna ještě o sobotní a nedělní odpoledne s dětskými filmy. Slabou návštěvnost si pracovnice kina Maruše Šiplová vysvětluje právě existencí nákupních center s multikiny, kde se lidé mohou podívat na film a rovnou si i nakoupit a občerstvit se. Podle ní se nedá říci, které filmy u diváků vedou, zda české či zahraniční. Oproti tomu, dle slov Štíchy, do zbirožského kina diváky nejvíce nalákají české snímky.

I přes stále klesající návštěvnost kina na Rokycansku s provozem zatím končit nechtějí. Ve Zbirohu naopak uvažují o projekci speciálních programů, například starých filmů. Situace v rokycanském Monteku není moc příznivá. Údržba kina s 250 sedadly, která jsou ale jen málokdy zaplněna do posledního místa, je drahá. Přesto hodlá Monteko ve své činnosti pokračovat i nadále.

Tak jako všechno i multikina mají své výhody a nevýhody. Do výčtu výhod určitě můžeme zařadit pohodlnější sedačky a možnost občerstvení, jehož cena je ale astronomicky vysoká. Technická kvalita promítání je na vyšší úrovni než u malých kin. Výhodou je také fakt, že nové filmy jsou zde podstatně dříve a projekce probíhá, i pokud by měl být v sále jen jediný návštěvník. Filmy jsou promítány každý den, což menší kina nenabízejí. Na druhé straně ale multikina na hodně lidí působí masově a komerčně. Vstupné je velmi drahé, někdy až dvojnásobné v porovnání s malými kiny. Navíc pro lidi z vesnic bývá často obtížné se do Plzně dopravit.

Postoj lidí k multikinům se liší. Zeptali jsme se několika občanů Rokycan a okolí, jaká kina upřednostňují a výsledek byl i přes obrovskou komerčnost dnešní společnosti překvapivý. Většina dotazovaných raději navštěvuje klasická malá kina nebo „letňáky“. Aleš Čada fandí malým kinům, jelikož jsou levnější. „Na multikinech mi vadí velké množství lidí a špatná dostupnost pro obyvatele vesnic,“ dodal.

Na drahé ceny a špatnou dostupnost si stěžovala i Klára Nová, která navíc dodala, že menší kina mají zvláštní atmosféru, kterou multikina postrádají. V tom se s ní shodoval i další z dotazovaných Štěpán Dejmek, pro kterého multikina představují „neosobní a sterilní prostředí bez atmosféry“. I velká kina však mají své příznivce, mezi ně patří Tomáš Bejček: „Navštěvuji raději multikina kvůli lepšímu pohodlí a většímu výběru filmů,“ vysvětlil.

I když multikina nabízejí svým návštěvníkům pohodlí a komfort, přesto zůstávají pro hodně lidí něčím cizím, ať už kvůli ceně vstupenek, kvůli problémům s dostupností nebo pro svoji konzumnost. Malá kina v některých evokují pocity domácnosti a útulnosti, jsou cenově příznivější a pro mimoplzeňské i dostupnější. Proto by mělo být v našem zájmu, aby byla kina na Rokycansku zachována.

Tereza Filipová

10.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Uhynulá ryba. Ilustrační foto.

V Příkosicích uhynuli jeseteři

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Cheznovice načepovaly Radnicím desítku

Rokycansko – Kanonýři měli v devátém kole fotbalového okresního přeboru nabito! V pěti zápasech nastříleli 34 branek, což průměr téměř sedm gólů na jedno utkání!

Naši prvňáci ze ZŠ ul. Míru, Rokycany

Rokycansko - Ve středu 18. října najdete v Rokycanském deníku prvňáky z 1. B ze ZŠ ul. Míru, Rokycany. Nezapomeňte si koupit noviny.

FOTO: V Dobřívě se dařilo Mlečickým a dětem z Mirošova

Dobřív – Areál u vodního hamru v Dobřívě byl v sobotu zadaný pro dětské hasiče. Uskutečnilo se zde okresní kolo soutěže Plamen.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení