„Je to rok od roku horší. Je vidět, že lidé šetří. Kupují totiž pouze to, co jejich potomci nutně potřebují,“ sdělila Zdeňka Mudrová, majitelka papírnictví a hračkářství na rokycanském Malém náměstí. Přesto doufá, že se příští týden a zejména začátkem školního roku poptávka zvýší. „Zásobeni jsme dostatečně, ale v jaké míře zákazníci dorazí a co budou žádat, nelze oproti předchozím letům odhadnout. Dřív se prodávala třeba spousta penálů, letos téměř vůbec,“ doplnila Mudrová. Podle ní na tom mají vinu hypermarkety, které však za levné ceny nabízejí ne vždy kvalitní zboží.

Podobné zkušenosti má i Jarmila Valentová, majitelka obchodu v Radnicích. „Zatím nikdo nenakupuje. Je možné, že se na tom projevuje i krize ve státě, ale my útlum prodeje pociťujeme už několik let. Je to samozřejmě kvůli supermarketům a jiným velkým obchodům,“ uvedla Valentová.

Jednou z maminek, která musí svoji dceru vybavit do školního roku pomůckami, je Jana Štěpánková z Rokycan. Také ona dává přednost nákupu v hypermarketu. „Hned při prvních slevových akcích vyrazíme do Plzně a pořídíme tužky, barvy, čtvrtky, sešity, obaly,… prostě vše, o čem víme, že bude dcera potřebovat. Zbytek už dokupujeme v Rokycanech v menších papírnictvích podle pokynů školy. Přesto je úspora značná,“ svěřila se Štěpánková.

Je přesvědčená, že to tak dělá spousta rodičů zejména teď, když se v mnohých rodinách zúžil rozpočet a výdaje jsou čím dál vyšší. „Utratili jsme už patnáct set korun, a to ještě samozřejmě všechno nemáme. Pokud někdo vybavuje do školy děti dvě, nebo i třeba prvňáčka, částka o dost povyroste,“ doplnila mladá maminka.