„Vadí mi předvánoční shon a všude fronty lidí. Abych se tomu vyhnula, pořizuji všechno – sladkosti, ozdoby i dárky – dostatečně s předstihem,“ svěřila se Kamila Ptáčková, která říjnovou nabídku jedině vítá. Stejně tak i studentka Martina Kasalová. „Hlavně dárky nakupuju postupně už od září, musím si na to rozpočítat peníze. A těsně před Vánoci je už navíc zboží hodně přebrané a není z čeho vybírat,“ je přesvědčená.

Obchodníci v regionu vesměs reagují na konkurenci. „Prodáváme už teď, nutí nás k tomu velké obchodní řetězce, které vybalují zboží na svátky čím dál dřív,“ sdělila majitelka rokycanských potravin H+H Blažena Heroldová s tím, že zákazníci zájem skutečně mají. Také z bytového studia v Kamenném Újezdě už lidé odjíždějí s vánočním zbožím. Sváteční ubrusy, různé dekorace a svíčky tu nabízejí od října. „Naši zákazníci jsou na to zvyklí. Vědí, že tady najdou Vánoce už v tento čas a vždy něco nového,“ uvedla jednatelka Pemy Hana Kolbová.

Najdou se ale i tací obchodníci, kteří stále s vánoční nabídkou vyčkávají. „Držíme se tradice. Zboží vybalíme asi tak v polovině listopadu,“ sdělil Josef Pauch mladší ze stejnojmenných potravin. Podobně tak většinou učiní v menších obcích regionu.

Odborníci doporučují s přípravami na Vánoce neotálet. „V poradně se setkáváme s různými názory na vystavené zboží. Děti se většinou těší na dárky a prázdniny. Rodiče si naopak vesměs vzpomenou na spoustu domácích prací a obíhání po obchodech. Čím dříve s přípravami začneme, tím menší shon a stres pak prožijeme,“ myslí si psycholožka Květoslava Čapková.