„Zájem je oproti období před čtyřmi, pěti lety minimální,“ uvedla Jaroslava Štruncová z rokycanské prodejny Gema. Podle ní se poptávka příliš nezvýší ani na začátku školního roku. „Děti dostávají seznam většinou před prázdninami,“ dodala Štruncová. Podle ní není ani výjimkou, že potřeby objednává pro celou třídu sama učitelka.

Podobné zkušenosti má i Zdeňka Mudrová, majitelka papírnictví v Rokycanech a ve Zbiroze. „V supermarketech je vyjdou školní pomůcky levněji. Zákazníci ale pak často sami zjišťují, že nejsou tak kvalitní a vrací se k nám,“ uvedla. Rodiče podle ní už neutrácejí za zboží tolik peněz jako před lety. „Kupují jen to, co jejich potomci nutně potřebují,“ všimla si Mudrová.

V rokycanské Rokytce se tvoří fronty nárazově. „Maminky kupují sešity, pastelky, lepidla, čtvrtky, pera, penály a podobné základní potřeby,“ vyjmenovala prodavačka Romana Sudová. Velmi oblíbenými motivy jsou stále princezny a nejrůznější zvířátka.

Začátek školního roku zasáhne peněženky zvláště rodičů, kteří musí kompletně vybavit prvňáčka. „Snažili jsme se nakoupit vše co nejlevněji a i tak jsme vydali značnou částku. Syn určitě některé předměty poničí nebo ztratí, ale určitě už příští rok tolik peněz nevydáme,“ svěřila se Helena Hamplová. Podle Mudrové nelze přesně určit, na kolik vyjdou pomůcky pro jedno dítě. „Každá škola má totiž jiné požadavky,“ dodala.