„I přesto, že jsme si nechali zavést plyn, kotel na uhlí jsme nezrušili. A dobře jsme udělali, ceny pořád rostou. V zimě si někdy zatopíme dřevem či uhlím a ušetříme,“ řekl Josef Novotný z jižního cípu okresu. Podle něj má vytápění plynem jedinou výhodu. „Není s tím žádná práce, což ocenila zvláště manželka s dětmi, když jsem ještě chodil do práce,“ dodal Novotný.

Pro domácnosti vzroste cena plynu průměrně o 4,8 procenta. „Průměrná domácnost v Karlovarském či Plzeňském kraji, která používá zemní plyn k ohřevu vody, na vaření a vytápění, zaplatí ročně asi o 925 korun více,“ uvedl ředitel prodeje ZČP Jiří David. Ceny u jiných komodit, jako jsou elektřina, uhlí či dřevo, rostou podle něj mnohem více.

Plyn zdražuje i přesto, že ropa na světových trzích v posledních týdnech zlevňovala. Podle člena představenstva RWE Transgas Milana Kajtmana se totiž do ceny plynu promítá až se zpožděním. „Kvartál, který přichází, zobrazuje vývoj za uplynulý půlrok,“ řekl ČTK.

Podle tiskové zprávy ZČP podražil barel ropy od ledna téměř o třicet procent. Pokud se situace na trhu s ropou výrazně nezmění, mohlo by přijít další zdražení začátkem příštího roku.