„Zaznamenáváme, že se prodej set top boxů znovu zvyšuje. Může to být také tím, že si je teď během prázdnin pořizují i místní chataři a chalupáři,“ míní Petr Fedák, majitel stejnojmenného obchodu s elektronikou. Podle něj lze ale největší nápor zákazníků očekávat až se naplno rozjedou informační kampaně, tedy těsně před ukončením analogu.

Podobné zkušenosti mají i v Elektru Elza. „Nejvíce jsme set top boxy prodávali loni na podzim, ale zájem o ně registrujeme i v současnosti. O kolik se prodej zvýší v nejbližší době, nedokážu odhadnout,“ sdělil prodavač Martin Michňa.

Zatímco při první fázi – vypnutí analogového vysílání druhého programu České televize – set top boxy leckde na pultech obchodů chyběly, nyní jsou prodejci zásobeni. „Máme jich dostatek. Ti, kteří nemusejí řešit technické problémy, kupují ty jednoduché. Základní cena se pohybuje kolem devíti set korun,“ vysvětlil Fedák.

Podle Zdeňka Duspivy, národního koordinátora, bylo už digitální vysílání na Rokycansku odstartováno. „Výhody digitální televize mohou obyvatelé využívat už dnes, není proto důvod čekat s přechodem až na září,“ apeluje.

Mezi zákazníky, kteří nechávají nákup set top boxu na poslední chvíli, zřejmě patří i Eva Beránková. „Ještě ho nemám. K jeho koupi mě vypnutí dvojky nepřinutilo, protože jsem tento program stejně příliš nesledovala. Tentokrát si však přístroj určitě pořídím. Jak se ale znám, poběžím pro něj až zapnu televizi a uvidím tmu,“ svěřila se mladá žena.

Bližší informace najdou lidé na www.digitalne.tv a bezplatné infolince 800 90 60 30 (pracovní dny od 8 do 19 hod.)