O téměř poloruinu bývalé vojenské kuchyně projevila zájem kladenská firma. Odkupuje ji za 700 tisíc korun. Tvrzení, že chce opravu zahájit co nejdříve, už potvrdila. S projektantem a stavební firmou si byla na sklonku minulého týdne ´osahat´ místo a přesvědčit se o všech detailech kvůli přípravě projektu.

„Pro nás je zajímavé, že vyrábějí toffu, a protože už je jim dosavadní výrobna malá, chtějí se přesunout sem. Záměr vedení obce vítá. Toffu je kvůli racionální výživě stále žádanější, a tak nabídka zhruba dvacítky pracovních příležitostí, které tu potřebujeme, se zdá trvalou záležitostí,“ konstatoval místostarosta František Nerad.

Druhý kupující je z Příbrami a objekt vedle společenského domu získal za dva a půl milionu korun. Z někdejší ubytovny pro vojáky má vzniknout nový obytný dům asi se šestatřiceti byty středního standardu. Přestaví je developersky, firma tedy celek zrekonstruuje a bude i jednotlivé byty nabízet. Obec se do toho nezapojí.

Donedávna měli její představitelé podle opakovaného vyhlášení se správou bytů problémy, a tak je Strašice rozprodávaly. Proto vedení stoplo záměr svých předchůdců, který se zabýval podobnou myšlenkou jako Příbramští, i zisk státní dotace. „Padesát procent měly Strašice dostat formou dotace a padesát procent dát ze svého. To tehdejší rozpočet nemohl unést. Navíc se uvažovalo o přestavbě hned dvou domů naráz, což by obnášelo čtyřicetimilionové vydání ze státní kapsy. Proto jsme byli nuceni záměr revidovat,“ vysvětloval starosta Hahner. Po letech se naskytla příležitost ho uskutečnit, ale jinou formou.