Ideální podle vedoucí výroby Marty Turkové je, pokud surové materiály pro výrobu pochíázejí přímo z regionu. A v případě tohoto produktu je lokálních celých 99 procent surovin. „Primalex Standard Mineral se míchá z přírodního kaolinu z Kaznějova, kde je největší naleziště ve střední Evropě. Je to blízko a navíc můžeme kaolin využít v tekuté podobě. Není nutné ho sušit na prášek či granule a následně znovu rozmíchávat ve vodě,“ říká Turková.

Kaolin navíc dodává nátěru specifický nažloutlý nádech, což ve srovnání s ryze bílými stěnami působí příjemněji i šetrněji na oči.

Továrna na výrobu barev stojí v centru Břas od 19. století, kromě nátěrových hmot se zde vyráběla také keramika. V roce 1968 vstupuje na scénu jako výsledek zlepšovacího návrhu Primel, později Primalex, který se stal doslova hitem. Dalším významným mezníkem byl rok 1993, kdy došlo k vylepšení receptury, později se začaly vedle klasické bílé vytrábět i tónované odstíny a portfolio nátěrů pro interiéry a venkovní plochy rozšířily také barvy na kov a dřevo.

Unikátní expozice vznikla spoluprací Muzea středních Brd, obce Strašice a Agentury ochrany přírody a krajiny
V zámečku Tři Trubky se otevřel Dům přírody Brd. Přijměte pozvání do Strašic

Závod v Břasích je součástí společnosti PPG. Vedle zásobování tuzemského trhu vyváží produkty i do řady evropských zemí.