VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hutchinsonu uvažují o odborech

Rokycany - Odbory by se podle některých zaměstnanců Hutchinsonu měly stát jejich ochranou před neplněním slibů zaměstnavatele v otázce mezd a propouštění. Na pátek byla mimo podnik svolaná ustavující schůze. Odborová organizace ale zatím nevznikla. Na vině byl podle přítomných strach z případné represe.

14.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Krizí se situace vyhrotila natolik, že jsem před čtrnácti dny na diskusní chat vnitřního informčního systému napsal o stoupající nespokojenosti zaměstnanců a oznámil záměr založit odbory. V pondělí jsem měl výpověď na stole,“ sdělil Michal Novák. Přesto podle něj za ním začali kolegové chodit s dotazem, kdy budou ´ty odbory´. Nakonec domluvil se zástupci Odborového svazu KOVO, Plzeň, datum ustavující schůze odborové organizace pro Hutchinson a začal šířit termín setkání.

„Přišel jsem se informovat, co by to obnášelo, nehodlám nějak podtrhnout firmu, která mě živí,“ konstatoval hned na začátku Libor Bureš.

„Strach obrovsky zafungoval. Nepřišla spousta lidí, co chtěli založení odborů. Nevím, jestli se podaří organizaci ustavit,“ váhal Němeček při pohledu na třicítku přítomným. Podle ohlasů přitom počítal s více než stovkou.

Dost skeptický byl i Miroslav Luzar. Část lidí má podle něj mylnou představu o odborech a jejich působení. „Přesto,“ říká, „by chtěli něco se situací udělat. Všichni byli nadšení, když se to o odborech rozkřiklo. Bojí se ale o práci. Zůstalo jen málo odhodlaných říci něco veřejně,“ dodal.

Setkání se zúčastnění nakonec rozhodli brát jako přípravnou schůzku. Během ní zazněla spousta názorů i výpovědí o problémech, chuť dostat konverzaci s vedením do příznivější roviny, ale i beznadějné konstatování, že stejně nic nezmůžou.

„Odbory se vám i zaměstnavateli mohou stát partnerem. Nesmíte si ale plést pravomoci a myslet, že navzdory značným možnostem odbory všechno změní,“ konstatoval Karel Kastl, vedoucí metodického pracoviště OS KOVO, Plzeň. Otřásly jím však obavy lidí, že jim někdo za členství v odborech něco udělá. Libor Bureš totiž konstatoval: „Myslím si, že v dubnu už tu třeba nebudu, protože mě tu pan personální viděl.“

Personální šéf Samir Poul se chtěl původně sezení zúčastnit, ale zaměstnanci byli proti. „Bojíme se následků,“ zaznívalo. „Zákon mluví jasně, pracující mají právo založit odbory. Ani účast na akci konané ve volném čase není důvodem k výpovědi,“ uvedl pro Deník Poul. Doplnil, že roztržka s lidmi ho mrzí. „Chtěl jsem si poslechnout, co je trápí a vede k zakládání odborů. Mohla to být i dobrá zpětná vazba pro vedení společnosti,“ mínil.

„Musíte říci co chcete, my to nějak do kolektivní smlouvy zapracujeme,“ instruoval přítomné Ivo Kužel, specialista pro vyjednávání. „Ale připravte se, že v nových firmách vytvoření a odsouhlasení kolektivní smlouvy je během na dlouhou trať, uvedl předtím, než si lidé rozebrali přihlášky pro sebe i kolegy.

Autor: Božena Šopejstalová

14.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení